ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА
                                                                                                Режимът на Асад е разклатен, но все още има сили да удържи сирийските бунтовници, коментират западни медии

Настъплението на сирийските бунтовнически групи, които вчера завзеха втори важен град след Алепо – Хама, и съпротивата на войските на президента Башар Асад е сред най-коментираните теми в западните медии.

Според анализатора Джоузеф Дейхър от американския вестник „Вашингтон пост“, въпреки че режимът на Асад е в криза, е малко вероятно той да бъде свален. Дейхър, автор на изследването „Сирия след въстанието: политикономия и държавна устойчивост“, смята, че е предизвикателство за основната бунтовническа формация „Хаят Тахрир аш Шам“ да задържи завоюваните територии, имайки предвид както военните, така и човешките ресурси. „Те наистина намаляват своята сила“, добавя Дейхър в „Вашингтон пост“.

В междувременно, в Дамаск президентът Асад все още разчита на защитата на Четвърта армейска бронирана дивизия, ръководена от брат му Махер, и на подкрепяни от Иран паравоенно настроени групи. Според Дейхър, не изглежда, че Иран и Русия, включили се в сирийската гражданска война с цел да задържат Асад на власт, са готови да го оставят сега, макар че не са особено мотивирани да възвърнат териториите, загубени от правителствените сили.

Влиянието и на Русия, и на Иран върху развитието на ситуацията в Сирия е намаляло, тъй като вниманието им в момента е насочено към различни конфликти, по-специално руската инвазия в Украйна и по-активното участие на Иран в конфликта с Израел, отбелязва Джоузеф Дейхър в „Вашингтон пост“.

Иран полага усилия да възстанови мрежата от свои прокси групи, особено след израелските действия в Ливан срещу местната шиитска формация „Хизбула“ – съюзник на Асад. Бойците на „Хизбула“ дълго време воюваха заедно с правителствените сили в Сирия, но в момента групировката е „прекалено ангажирана в Ливан“, посочва „Вашингтон пост“.

Групировката се опитва да се адаптира след смъртните случаи сред високопоставените си ръководители вследствие на израелски атаки. Като следствие, „основната задача остава укрепването на позициите в Ливан, както военни, така и политически“, допълва Дейхър, уточнявайки, че не е ясно доколко „Хизбула“ отново ще се ангажира с каузата на сирийското правителство.

В актуален материал за събитията в Сирия, „Вашингтон пост“ подчертава, че бурното нападение на джихадистите е променило „фронтовите линии“ в страната и е разкрил „уязвимостта“ на армията на Асад. Завземането на четвъртия по големина сирийски град – Хама, изглежда като нов удар по президента, само седмица след загубата на Алепо, заключава изданието.

Междувременно, в „Ню Йорк таймс“, Бен Хъбард акцентира на това как ислямистките бунтовници, ръководени от „Хаят Тахрир аш Шам“, бързо приближават столицата Дамаск. Бързото завземане на Хама след оттеглянето на правителствените войски е съпроводено с призиви от джихадисткия лидер Абу Мохамед ал Джулани за щурмуване и на други сирийски градове, включително столицата.

„Хората от Хомс, пригответе се!“, казва той във видео съобщение, заснето според информация от „Хаят Тахрир аш Шам“ в сряда. Според автора от „Ню Йорк таймс“, текущата бунтовническа офанзива добавя нова непредсказуемост в конфликт, който разрушава Сирия вече повече от десет години, като същевременно увеличава напрежението между Русия и САЩ и поставя нови предизвикателства, свързани с бежанската криза в съседите на Сирия.

Трети американски вестник – „Уолстрийт джърнъл“, подчертава, че по маршрута от контролираната от джихадистите Северна Сирия към Дамаск остава само един голям град, все още под контрола на Асад – Хомс. С население от около 800 000 души, той има стратегическа роля между Дамаск, Средиземно море и съседен Ливан, коментира авторът Джаред Молсин.

Британският вестник „Гардиън“ напомня, че в Хама е имало ожесточени сражения, когато през 2011 година е започнал бунтът срещу Асад, и опозиционните сили не успяха да вземат града. Хама също запомнила с трагичното клане през 1982 година, когато силите на бащата на Башар Асад – Хафез, репресираха жителите, за да потушат сунитските противници на властта, споменава „Гардиън“.

Сега жителите на Хама, както и тези в Хомс и Дамаск, се призовават да се включат в революцията, за да решат сами бъдещето си, отбелязва друго британско издание – „Индипендънт“. То цитира публикация на бунтовниците в социални мрежи, която гласи „Вашият момент е тук!“

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук