ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА
                                                                                                Заплахите към суверенитета на други държави са в противоречие с предизборните обещания на Тръмп да прекрати войните, пишат западни медии

Днешните коментари в западната преса се съсредоточават върху пресконференцията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той изрази готовност да използва военна или икономическа сила, за да осъществи контрол над Панамския канал и Гренландия. Освен това, той планира да преименува Мексиканския залив на „Американски залив“ и наскоро предложи Канада да се присъедини към САЩ.

Според „Вашингтон пост“, Тръмп отново демонстрира собствената си склонност за комбиниране на различни теми, обиди и неверни твърдения. Вестникът отбелязва, че той представя критична картина на текущото състояние на страната, наричайки Съединените щати „ужасно място“ и правейки много неточни коментари по адрес на политиката на администрацията на Джо Байдън.

Изданието подчертава, че заплахите към суверенитета на чужди нации противоречат на предизборната риторика на Тръмп за спиране на войните. Въпреки това, след първия му мандат, външната му политика „Америка на първо място“ показва убедителни отклонения от утвърдените дипломатически практики и олицетворява специфичния му вид национализъм. Що се отнася до предложението му за преименуване на Мексиканския залив, вестникът уточнява, че макар законодателството да предвижда подобни промени, не е гарантирано, че другите нации ще го приемат.

„Уолстрийт джърнъл“ акцентира на факта, че призивите на Тръмп за контрол над Гренландия, Канада и Панамския канал подчертават негова стари концепции за глобално влияние, които той желае да приложи в съвременното време – че великите сили трябва да защитават своите интереси и да упражняват власт над по-слабите си съседи.

Анализатори твърдят, че ако Тръмп предприеме дори част от предложенията си, което е малко вероятно, това би довело до сериозни промени в глобалната роля на Америка. Според тях, коментарът му за анексиране на Канада е шега, целяща да привлече вниманието преди предстоящите търговски преговори с Отава.

По мнението на „Уолстрийт джърнъл“, всеки, който се страхува, че Тръмп може да проведе реализация на изказаните идеи, може да си припомни неговото обещание от първия мандат да накара Мексико да плати за строежа на стената по южната граница – концепция, за която той спря да говори, след като осъзна трудността й и приоритетите се промениха.

„Ню Йорк таймс“ отбелязва, че пресконференцията прилича на многократни ситуации от първия му мандат – теории на конспирацията, измислени факти и неясни оплаквания, заедно с твърдения, че американската национална сигурност е поставена под заплаха, без да се уточняват конкретните причини за това.

Британският „Файненшъл таймс“ подчертава, че китайската валута е достигнала най-ниското си ниво от 16 месеца, в контекста на страхове от потенциално значително увеличение на митата от новото управление на Тръмп, което повишава опасенията за растежа на втората по големина икономика в света.

Друг британски вестник, „Гардиън“, отбелязва, че изказванията на Тръмп били направени по време на безпредметна среща с журналисти и вероятно ще предизвикат глобална дипломатическа тревога.

Неговите коментари показват значително влошаване на отношенията по отношение на Панамския канал, който САЩ изградиха през 1914 г. и управляваха през по-голямата част от 20-ти век, а конфликтната му позиция напомня за напрежението, довело до интервенцията на САЩ в Панама през 1989 г.

Въпреки всичко, ситуацията изглежда като политически абсурд, но Тръмп има способността да преобразява немислимото в реалност, посочва „Гардиън“.

Британският „Телеграф“ коментира, че присъединяването на Гренландия към САЩ би било най-значителното разширение на територията на страната след покупката на Луизиана от Франция през 1803 г.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук