Народното събрание отхвърли четвъртия вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов за провал в политиката на околната среда и водите, внесен от БСП.

Любопитен факт е, че премиерът Бойко Борисов и неговите вицепремиери не счетоха за необходимо да присъстват на вота на недоверие.

На заседанието присъстваха министрите Емил Димитров, Боил Банов, Данаил Кирилов, Николина Ангелкова, Деница Сачева, Десислава Танева, Петя Аврамова, Теменужка Петкова, Росен Желязков, Красимир Вълчев.

Интересно е също така, че гласуването мина при изключително висок депутатски интерес – 235 от 240 депутати упражниха правото си на глас.

Вотът беше подкрепен, без изненади, от 102 народни представители от БСП и ДПС.

„Против“ бяха депутати от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, както и всички независими – 124. „Атака“ безусловно подкрепиха правителството.

вот на недоверие

Депутатите от „Воля“ на практика също подкрепиха правителството, гласувайки с „въздържал се“, а лидерът им Веселин Марешки изобщо не влезе в парламентарната зала.

И „Воля“, и „Атака“ не пропуснаха случая да покажат някакъв тип опозиционност спрямо правителството, очевидно подготвяйки се за следващите избори.

Филип Попов от БСП, в началото на заседанието, поиска премиерът да бъде извикан.

„По време на дебатите на вота, той предпочете феновете на Левски. Днес отново го няма“.

В отговор Цвета Караянчева каза, че по Конституцията не е нужно министър-председателят да присъства в зала.

Всъщност дебати по същество нямаше. Беше повдигнат въпросът защо Валери Симеонов не е заел мястото си като заместник-председател на НС.

РЕАКЦИЯТА НА ГЕРБ СЛЕД ПРОВАЛА НА ВОТА

Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова се обърна към депутатите от БСП с изненадващо остроумие:

„Надявам се, че не сте се разстроили толкова, че да излезете в нереалност“.

От трибуната Дариткова попита кой от БСП ще понесе отговорност за проваления вот.

„С фиаско за опозицията приключи поредният вот на недоверие”, каза още председателят на ПГ на ГЕРБ.

И добави:

„Това беше предизвестен финал, защото самите вие не вярвахте, че ще успеете. Сценарият ви беше слаб, реализацията лоша. Дори слайдшоуто ви не беше впечатляващо. Основната ви цел беше да извлечете политически дивидент от кризата в Перник, отново заслепени от тясно партийни интереси и лидерски амбиции, не успяхте да убедите хората, че предлагате алтернатива“, заяви още д-р Дариткова.

Тя посочи, че е останало впечатлението у хората, че те без притеснение използват лъжи и манипулации и са лоша алтернатива.

вот на недоверие

„Жалко е, че партия със 100-годишна история може да изпадне до такава безидейност и идеологически еклектизъм. Понеже дебатите по изключително важната тема за опазване на природните ресурси и околната среда се развиха около представата за отговорност, е време да ви попитаме кой от БСП ще понесе отговорност за проваления вот. При нас отговорността е ясно дефинирана“, каза още д-р Дариткова.

От своя страна острието на ГЕРБ Спас Гърневски каза, че гласуването днес е показало, че няма криза и правителството е намерило решение на всички кризи.

КОМЕНТАРЪТ НА ВНОСИТЕЛИТЕ ОТ БСП

Лидерът на социалистите Корнелия Нинова прочете декларация от името на групата, която бе изслушана от „червените” депутати на крака.

вот на недоверие

Нинова заяви, че през последните години държавата, обществото, влизат от криза в криза.По думите й в медицината това се казва – полиорганна недостатъчна.

„Когато органите на едно тяло спират да функционират, знаем какъв е изходът. Такава власт може да се запази само със страх, натиск и репресии. Със затваряне устата на смелите и инакомислещите. Бяхме свидетели през годините на това. Първо се започна с нас от опозицията. На множество проверки бяха подложени колеги без основание. Години наред ви се втълпява, че няма алтернатива. Не, не е така. След това се продължи с журналистите. Уважаеми колеги журналисти, помните ли колко от вас през годините бяха уволнени и изхвърлени от работа. Минахте през бизнеса, който също подложихте на натиск, страх, минахте през протестиращите. Първо ги разделяте и противопоставяте, след това ги снимахте и с актове за нарушение ги привиквахте през ден в полицията и стигнахте дотам да обгазявате свободно протестиращи българи срещу политиката на правителството. Не ви стигна това – насочихте и стигнахте до най-високото равнище в държавата – президента на държавата“, коментира Нинова.

Тя коментира и последните новини около президента и прокуратурата.

„Уважаеми български граждани, как мислите, ако президентът беше един послушен, безобиден и съгласен човек, дали щяхме да слушаме в ефир СРС вчера. Сигурно не. Да оставим настрана, че от тези СРС-та се вижда, че той не е нарушил нито един закон в държавата“, каза Корнелия Нинова.

И добави:

„Това е опит да се сплаши президента и той да замълчи. Ние вярваме, че той няма да го направи. Това е уж юридически акт с политическа цел: отстраняване на ярък политически опонент, без оглед на последиците. Те са разрушаване на институциите. Случващото е вредно и опасно. Уважаеми българи, живеем в нестабилност в България, създадена от управляващите“, заяви Нинова.

Според нея сега има институционална война.

„Скъпи българи, разграждат държавността, с едничка цел, да останат на власт на всяка цена и без никакъв опонент. Знаем, че вотът на недоверие не мина. Нека излезем от математиката и да ви попитаме вас от това, което чухте от отрицателните вотове, колко от вас са съгласни. Чухме, че легитимно право на опозицията в една демократична държава да иска вот на недоверие е задният вход в политическия живот. В дебата чухме, че конституционно записаната възможност за служебен кабинет е нелегитимен. Управялващите не само погазват тихомълком Конституцията, а официално на глас оттук я суспендират с думи“, каза Нинова.

Тя попита българите затова ли са гласували: да дишат рак, да пият отрова, да плащат скъпите лекарства и да обедняват.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук