В случай, че Брюксел е склонен да предостави конструктивно решение за напредъка на Република Северна Македония в евроинтеграционния процес, правителството е готово да „отговори положително на такова предложение“. В противен случай, според премиера Християн Мицкоски, „държавата и Балканите не са приоритет за настоящата брюкселска администрация“. Той изрази тези виждания дни преди срещата на върха на Европейския съюз и Западните Балкани.
„Следваме реформите в съответствие с мониторинга на Европейския съюз и ще продължим в същия дух. Ние не сме заплаха, а сме под защитата на ЕС, но присъстват политици в Брюксел, които се оказват задържани от други, все още мислещи средновековно. Затова, докато сме на власт, нямаме планове за допълнителни отстъпки. Ако искат ново правителство, нека го доведат, за да направи отстъпки. Нашето правителство няма да отстъпва, тъй като не можем да сме заложници на аргументите „така стоят нещата“. Именно този подход ни е довел до сегашната ситуация, и ЕС също не трябва да бъде там“, подчерта Мицкоски по време на откритие на разширение на детска градина в село Таринци, община Карбинци.
Той отговори на въпрос на журналист относно очакванията му за „раздвижване“ в процеса на присъединяване на страната към ЕС преди заминаването си за Брюксел във вторник.
Мицкоски потвърди, че Северна Македония ще продължи да популяризира европейските ценности и ще извършва необходимите реформи, като добави, че страната е напълно синхронизирала своята външна и отбранителна политика с тази на ЕС.
Според него „напрежението между членовете на ЕС, подобно на ситуацията с България и преди това с Гърция, създава практика, която не е полезна“.
Министърът на външните работи Тимчо Муцунски отбеляза, че Северна Македония е направила „многобройни отстъпки“ за да реализира обещанията за напредък към ЕС, но все още се сблъсква с „възобновяване на ветото“.
„Нашето искане към лидерите на ЕС и нашите стратегически партньори е да очертаем ясен маршрут за напредъка на нашите преговори за пълноправно членство. Не твърдя, че ще е лесно, но находката на такова решение, осигуряваща сигурност и предвидимост, е от съществено значение за доверие в региона“, подчерта той на пресконференция днес.
Муцунски добави, че през последните месеци той и премиерът Мицкоски са представяли своите идеи за решение на международната сцена, основно пред държавите членки на ЕС.
„През този период ние сме напълно синхронизирани с общата политика на ЕС и за сигурност, станахме първа страна в региона, която подписа стратегическо споразумение и споразумение за сигурност с ЕС, и също така сме приели сериозна програма за реформи. Доказали сме нашата отдаденост на евроинтеграцията, но също така очакваме другата страна да прояви същата ангажираност и принципност към нас. По отношение на външната политика, имаме много ясни позиции, включително нуждата от съгласие относно конституционните промени и съмненията дали след тях няма да получим нови ветования, основани на двустранни проблеми“, добави Муцунски.
На предстоящата среща на върха ЕС-Западни Балкани следващата седмица, делегацията ще бъде водена от Християн Мицкоски, който ще проведе и „двустранни срещи с висши представители на ЕС и техните страни членки“.