На снимката: Кирил Петков

Следим внимателно ситуацията, буквално ежечасно. Това, което се вижда, е че всичките потенциали за нападение са там. Ако Русия реши, има цялата формирана бойна група, която да влезе в Украйна. Оттук нататък е въпрос на лично решение на Путин. Това заяви българският премиер Кирил Петков днес в интервю за Би Ти Ви. В тази връзка той препоръча на българите, които се намират в страната, да я напуснат, ако нямат спешна работа. 

Аз лично се надявам, че няма да има война и че това са блъфиращи ходове на Путин, допълни премиерът. Ние в България имаме няколко неща, които изискват ясна позиция: да сме сигурни, че сме обследвали всички варианти и сме минимизирали рисковете от негативни ситуации. Негативните ситуация е ако влезе Русия в Украйна, наложат се санкции на Москва, а тя върне съответните ответни мерки, включително и спиране на газа за Европа. Това ще е огромен удар за нас, защото много голяма част от нашия газ идва от Русия.

Към момента имаме варианти как да запазим енергийната система на България, ако това се случи. Вече съм в разговори с ЕК и ако се стигне до такъв негативен сценарий, ще спрем частично износа на ток така че българските домакинства да са обезпечени с енергия.

Едновременно с това се обследват варианти за втечнен газ от САЩ. Трябва да сме сигурни, че имаме и други варианти, допълни Петков.

Уверихме се и че имаме гориво за АЕЦ „Козлодуй“ за две години напред, така че там нямаме риск. И обследвахме всички възможни рискове, за да сме сигурни, че българските домакинства няма да бъдат повлияни от евентуална война, каза още премиерът.

Всички ние в тези съюзи – и в ЕС, и в НАТО, трябва да говорим в един глас. Ако има някакво разделение, идеята им се обезсмисля, допълни Петков. За НАТО-вските войски обявихме много важна стратегия: български батальон, но дефицитите в него допълваме със съюзнически войски. Тези дефицити, обаче, ги отразяваме ясно, те ще са под българско командване, но координирани от НАТО. Това е нова стратегия, допълни премиерът.

През годините назад държавата е инвестирала абсолютно спорадично – тук едни пари за машини, там – за хора, нямало е никога системен подход. Сега за първи път събираме дефицитите на едно, и започваме да инвестираме в тях. Така че занапред да не говорим за дефицити. Използваме кризата, за да видим къде са слабите места, каза още премиерът.

Доставките на изтребителите са се забавили и заради Ковид-кризата, така че ще има поне година и половина-две забавяне на доставката. Нашите войски са натовски, тоест когато говорим за сигурност на нашето въздушно пространство, не трябва да се притесняваме – нашето небе е охраняемо. След две години с новите самолети, ще е по-добре, защото контролът ще е директно наш.

Няколко американски компании се свързаха с мен, за да видят как да прехвърлят програмистите си от Украйна в България, което е невероятна възможност за нас да им помогнем, но и да доразвием тази най-дефицитна професия, която липсва навсякъде – това е шанс да привлечем най-умните работници, допълни премиерът.

Хората, които са в Украйна, трябва да мислят за прибиране у нас, защото вече самолетите спират да летят. За разлика от други държави, не сме призовали хората в посолствата ни да се оттеглят – нека са там. Следим внимателно ситуацията, в готовност сме да пратим военни самолети за нашите граждани.

За всички, които не е задължително да са в Украйна, съветвам да се приберат, призова Петков.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук