Вечерта министър-председателят Росен Желязков награди Тодор Тачев с отличието „Студент на годината – 2024“. Тодор е започнал обучението си през 2022 г. в съвместната програма „Медицина“ за военен лекар, организирана от Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна и Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“. Неговият успех в обучението е 6,00.
Националното представителство на студентските съвети (НПСС) награждава най-добрите студенти в България на 18-то издание на Националния приз „Студент на годината“ за 2024 г. Церемонията се проведе във Военната академия „Георги С. Раковски“ в София и беше организирана в партньорство с Министерството на образованието и науката, под патронажа на министър-председателя Росен Желязков.
Образованието е инвестиция, която продължава през целия живот. Премиерът Росен Желязков подчерта, че в света на безкрайния информационен поток е важно да развиваме уменията си и да ги прилагаме, тъй като животът е постоянна конкуренция. Той посочи на студентите, че в крайна сметка ще осъзнаят, че ученето не е само в оценките, а в опитите и конфронтацията с различните аспекти на конкуренцията в живота. Награждаването на „Студент на годината“ е чест и привилегия, която показва бъдещето на България в областта на науката, образованието, индустрията и икономиката в един глобален свят, изпълнен с предизвикателства. Премиерът изрази увереност, че с придобитите умения и инвестираното в образованието, студентите са подготвени за бъдещето.
Той добави, че когато обсъждаме образованието, е важно да споменем държавната политика в този сектор. Аз водя правителство, което е приело амбициозна четиригодишна програма, чиято основна цел е да осигури качествено образование и да подобри условията за учащите се. В рамките на политиките, предвидени в програмата, се предвижда увеличаване на заплатите на преподавателите, стипендиите на студентите, както и възнагражденията на докторантите, каза премиерът Росен Желязков.
За още една година НПСС отличава най-добрите студенти във всичките 15 категории, включително и за „Студент на годината“.
Целта на конкурса е да популяризира успехите на българските студенти пред обществото, като награждава студенти от всички области на висшето образование. Те трябва да представят доказателства за своите постижения в научната, културната, спортната и други сфери, свързани с образователния процес както на национално, така и на международно ниво.
Журито, съставено от водещи специалисти от различни области на образованието, определя наградите в 15 категории.
Националният приз „Студент на годината“ е най-престижният конкурс за млади хора в България, отбеляза председателят на НПСС Ангел Стойков.