Националният експертен съвет по устройство на територията и регионална политика (НЕСУТРП) прие окончателния проект на Морски пространствен план на България с времеви хоризонт до 2035 г. Това е една от последните стъпки от процеса по разработване и съгласуване на първия по рода си национален стратегически документ, разглеждащ морската акватория на страната.
Предстои внасянето на този проект за одобрение в Министерския съвет, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Интегрираната политика за морско пространствено планиране е възприета от страните на Европейския съюз като инструмент за устойчивото развитие, като нормативно е разписана през 2014 година в Директива за морско пространствено планиране 89/2014. Тя е транспонирана в българското законодателство чрез изменение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. Министерството на регионалното развитие и благоустройството има основна координираща роля в изработването на стратегията за насърчаване на устойчивия растеж на морската икономика при оптимално използване и възстановяване на морските ресурси.
Приемането на Морски пространствени планове е задължително за всички страни от Европейския съюз с излаз на море. С одобрението на Морския пространствен план от НЕСУТРП и предходното му съгласуване от Консултативния съвет по въпросите на морското пространствено планиране към министъра на регионалното развитие и благоустройството, България прави категорична заявка за присъединяване към държавите, спазили своето задължение по директивата.
Приемането и изпълнението на Морския пространствен план на България представлява крачка в посока към по-устойчиво използване на Черно море и по-ефективното му опазване, посочват от Министерството.
Още вътрешнополитически новини – четете тук