Днес завърши последният етап от разкопките, продължили в различни моменти в период от 15 години на Одеона в Пловдив. Проучваше се североизточният сектор, в който екипът, ръководен от арх. Мая Мартинова, установи десет метра от широка централна улица, която е водела до основния вход на античния площад на изток.
Следващото, което ще бъде направено в този ключов за Пловдив обект, е да се укрепят съседните сгради и да се оформи туристически маршрут от Одеона до Епископската базилика, която предстои да бъде консервирана. Това е най- краткият маршрут и ще минава по северния тротоар на ул. „Гладстон“.
Новото, което научиха археолозите при този последен етап от разкопките, е фактът, че фасадата на Одеона е била всъщност запазена много по- дълго време, отколкото се е предполагало досега- включително до Средновековието. Под деструкциите, в които са разкрити големи отломъци от фасадата – зидове и части от сводове, е открит културен пласт от Средновековието, което означава, че улицата е използвана в този период. Археолозите са успели да проучат и културния пласт от османския период, когато този терен явно е бил керамична работилница. Съдят за това по множеството намерени глинени малки скари, които са предпазвали съдовете от залепване в пещите.
От оформлението на тази източна фасада към Одеона вероятно принадлежи и фрагмент от една почетна статуя- чудесен епиграфски паметник, казва арх. Мая Мартинова. За съжаление не се е запазил целият надпис, хоросан и следите на времето са заличили част от него, но и в този му вид той носи информация. Става дума явно за виден филипополски гражданин, който бил почетен с правото да стои на първия ред на театъра. Това право се е давало само на хора с изключителни заслуги към Филипопол и на висши административни сановници. Запазено е и името на човека, което е новост в епиграфските паметници, намерени на територията на града- Сузипатер. Подобно име досега никога не е срещано. Откритието на този паметник е достатъчна индикация, че около тази сграда е имало много статуи, както и в северната част на градския площад са намерени много постаменти за статуи.
Най-сериозните археологически проучвания на територията на Пловдив и близките райони това лято се провеждат на могилата Малтепе в село Маноле. Работи се сериозно и на Източната порта, където за пръв път ще бъдат разкрити терените зад крепостните зидове