Пристигането на Синтерклаас, стара нидерландска традиция, бе белязано от протести

Този уикенд в Нидерландия се отбелязва пристигането на Синтерклаас (свети Никола) – една от най-обичаните традиции в страната.

В Утрехт добрият старец, заедно със своя помощник Черния Пийт (Черен Петър), акостира днес на лодка при Стария канал и беше посрещнат от хиляди деца и техните родители, които впоследствие го последваха до катедралата в централната част на града.

Синтерклаас е почитан за покровител на децата и е вдъхновен от историческия персонаж на Свети Никола, който и в България отбелязваме на 6 декември. От него произлиза така известният по целия свят Дядо Коледа. Празникът се отбелязва на 6 декември, а през нощта на 5 срещу 6 декември децата получават подаръци.

Националното пристигане на Синтерклаас виеше във Вианен, провинция Утрехт, беше мирно, но в други населени места имаше протести и сблъсъци, според съобщения на местните медии.

В Йерсеке четирима души бяха арестувани по време на пристигането на Синтерклаас заради безредици, свързани с протест на активистите от групата „Махни Черния Пийт“. Протестът, включващ около 20 активисти, които оспорват присъствието на герои с черно лице (Черния Пийт), предизвика значителен резонанс. 14-годишно момче и двама мъже бяха задържани заради хвърляне на храна, камъни и фойерверки по протестиращите. Друг е бил арестуван за подстрекателство.

В Миделхарнис имаше десетки контрапротестиращи срещу активистите на „Махни Черния Пийт“, които скандираха лозунги, правеха неприлични жестове и налетяха на активистите с яйца и ябълки. Полицията е извършила поне четири ареста за дребни нарушения, включително за нарушаване на обществения ред.

През последните години традицията, свързана с празника Синтерклаас, е предмет на обществени дискусии и протести заради Черния Пийт: дали той да бъде чернокож, което за много хора е расистко и свързано с робството, или просто с петна от сажди по лицето (тъй като вярванията сочат, че влиза в домовете през комина).

Според проучване на агентството „Ипсос“, през 2016 г. 65 процента от холандците искали Черния Пийт да остане черен, през 2018 г. този дял е паднал до половината, а през декември 2020 г. е бил 39 процента.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук