През изминалата седмица отношенията между Израел и Палестина ескалираха.
Дългогодишният им спор е заради територията на ивицата Газа – територия, за която и израелците, и палестинците претендират.
И за двете групи Газа има важно историческо, културно и религиозно значение.
Държавата Палестина е частично призната от световната общност. Независимостта на държавата е обявена на 15 ноември 1988 г. от лидера на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) Ясер Арафат в Алжир.
Според ООП държавата е под фактическа израелска окупация.
Израел и САЩ не признават палестинската автономия.
Каква е обаче официалната позиция на България по отношение на окупираните територии.
Според страницата на българското Министерство на външните работи (МВнР) страната ни
поддържа официални връзки с Организацията за освобождение на Палестина (ООП),
която е призната от международната общност за законен представител на палестинския народ, от февруари 1973 г.
Организацията е открила свое бюро в София през 1974 г.
През ноември 1988 г. българското правителство признава с декларация обявената от ООП Държава Палестина.
През декември същата година е подписан протокол с ООП, съгласно който палестинското представителство в София получи статут на посолство.
Република България придава значение на отношенията си с Палестина, както в контекста на желанието си да развива двустранните си отношения с палестинската страна във всички области от взаимен интерес, така и водена от желанието си да допринесе за намирането на трайно и справедливо решение на Близкоизточния мирен конфликт, пише на страницата на Външно по темата за Палестина.
Република България е убедена, че единственият начин за подобно решение на конфликта е посредством създаването на независима и демократична палестинска държава“, посочват от Външно.
Водена от стремежа си да провежда балансирана политика по отношение на Близкоизточния мирен процес, българската страна се придържа към установената дипломатическа практика на останалите държави членки на ЕС, която предвижда посещения в Палестина наред с посещения в Държавата Израел.
На 22 март 2018 г. президентът Румен Радев е посетил Рамалла и е провел среща с палестинския президент Махмуд Аббас.
На 14 юни същата година тогавашният премиер Бойко Борисов е направил официално посещение в Палестина на 14 юни 2018 г., където е провел разговори с палестинския министър-председател Рами Хамдалла.
По време на посещението е подписана Спогодба за сътрудничество между Министерството на образованието и науката на Република България и палестинското Министерство на образованието и висшето образование.
По ред обективни причини търговско-икономическите връзки между двете страни са сравнително слабо развити, посочват от Външно.
Страната ни отпуска средства за палестинските бежанци основно по линия на
Агенцията за бежанците към ООН (UNRWA).
На 15 март 2018 г. в централата на ФАО в Рим е проведена извънредна конференция на министерско равнище под надслов „Запазване на достойнството и споделяне на отговорността – мобилизиране за колективно действие за Агенцията на ООН за подпомагане и строителство за палестинските бежанци“.
Заместник-министърът на МВнР по това време Юрий Щерк, който е представлявал България на конференцията, е посочил, че българската страна ще увеличи финансовото си участие през 2018 г. с 40 % спрямо предходната година, с което финансовият принос на страната за Агенцията за бежанците към ООН ни ще стигне 70 хил. евро годишно.
Още новини от деня – четете тук