Ли Къцян, Бойко Борисов, 16
на снимката: Министър-председателите на Китай и България Ли Къцян и Бойко Борисов

Днес е вторият ден от Седмата среща във формат 16+1, която се провежда в София. Лидерите на държавите от група обсъждат разширяването на търговските партньорства помежду си.

Действията на Пекин в Европа и опитите му да възстанови Пътя на коприната се гледат с притеснение от страна на Брюксел. Европейските дипломати са на мнение, че срещата е геополитически ход на Китай за увеличаване на икономическото му влияние на Стария континент.

Това потвърди и премиерът Бойко Борисов при вчерашната си среща с китайския си колега Ли Къцян, а може би най-големият проект, който може да бъде реализиран с китайски средства, е АЕЦ „Белене“.

„Контактите, които Китай има с държави-членки на ЕС, високотехнологично развити държави, действително по проекта „Белене“ бихме могли да направим един добър проект, за който той лично се ангажира да ни помогне да го изведем до успешен край“, заяви Борисов.

Китай има сериозни инвестиции в някои от балканските държави – например в Румъния, Сърбия и Унгария, а гостуването на Ли Къцян у нас съвпадна и с поредното повишаване на напрежението между Съединените щати и Китай и въвеждането на серия от търговски мита.

Програмата днес предвижда пленарна среща на правителствените ръководители и заседания на тема инфраструктура, енергетика, туризъм и други. Ще се проведе и бизнес форум с участие на представители на всички страни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук