Състоя се дискусия относно изкуствения интелект и фалшивите новини, по време на която бе представен проектът “AI4Debunk – как изкуственият интелект може да бъде полезен в борбата с фалшивите новини“, проведена в клуб “Журналист“ на Съюза на българските журналисти (СБЖ).
Тази дискусия беше организирана от медията Euractiv – България, част от четиригодишния проект AI4Debunk, който е финансиран по програмата “Хоризонт Европа“ (Horizon Europe).
По време на събитието бяха разгледани очакванията от проекта. Журналистът Георги Готев, издател на сайта Euractiv-България, сподели информация за работата на медията.
“Проектът, който е в ранната си фаза, има за цел да се справи с фалшивите новини и дезинформацията, което е доста амбициозно начинание. Международният консорциум, състоящ се от участници от 8 държави, работи по него. Радвам се, че България е част от тази европейска инициатива и ние, заедно с колегите си, сме част от общност от хора, които работят за една обща цел“, каза Калина Ангелова, младши журналист и преводач от екипа на „Еuractiv – България“.
По думите ѝ основната идея на проекта е да се създаде технологичен инструмент, който да бъде удобен за ползване от обществото, тъй като достъпността е един от основните проблеми на подобен софтуер. Този инструмент ще бъде лесен за използване от журналисти, обикновени граждани, студенти и дори деца.
“Този инструмент ще може да анализира дали една новина е фалшива или какъв е процентът на фалшивостта й от 1 до 10, и ще може да сравнява новини с тези, които са вече идентифицирани като фалшиви. В момента рядко новините са напълно фалшиви; трендът е към по-сложно и детайлно оформени дезинформационни послания, а не просто 100% неверни новини“, подчерта Калина Ангелова. Тя добави, че инструментът в бъдеще ще може да идентифицира и фалшиви изображения или видеа, което е проблем, дори за хора, запознати с дезинформацията, особено когато тя е добре маскирана.
Георги Готев и Калина Ангелова подчертаха, че проектът значително ще се опре на методите за проверка на фактите при оценката на истинността на новините.
В консорциума по проекта участват университети, изследователски организации, НПО, фондации, публични институции, индустриални представители и медии като Internews Ukraine и Euractiv-Bulgaria. Основен организатор е Университетът в Латвия.
По време на дискусията участниците имаха възможност да обменят свои лични гледни точки относно дезинформацията и фалшивите новини, както и своите нагласи към проекта.