Децата са най-слабо уязвимата от SARS-CoV-2 група от всички възрастови групи. Те не боледуват от SARS-CoV-2 по-тежко, отколкото от обичайния сезонен грип. Това каза в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.бг председателят на Медицинския експертен съвет за борба с коронавируса.
„Процентът на заразени деца в различните проучвания е под 2%, а тежките и смъртни случаи са по-скоро изключения. Мисля, че училищните занимания трябва да се осъществяват по обичайния, традиционен модел. В противен случай децата ни ще прекарат дълъг отрязък от време в дефицит на образование и затворен, асоциален живот. Това няма да се отрази благоприятно на психическото и личностното им развитие. Друг е въпросът, че трябва да се даде възможност за избор на форма на обучение за онези деца, които живеят с уязвими родители и/или по-възрастни баба и дядо, застрашени в по-голяма степен от усложненията на COVID-19”, коментира проф. Костов.
Има много въпроси
„Разбира се, съм скептик относно стриктното спазване на противоепидемичните мерки от децата и съм против превръщането на училището в наказателен отряд или дисциплинарно поделение. Намирам т.н. „Насоки за работа в системата на училищното образование през учебната 2020-2021 г. в условията на COVID-19“ за адекватни и разумно изведени. Съществуват и въпроси с трудни отговори: Колко често ще бъдат сменяни маските на децата през учебния ден? Кой ще следи за тази смяна? А учителите какви маски ще носят и с каква честота ще ги сменят? Достатъчни ли са обикновените лицеви хирургични маски, които не спират потока от аерозолни капки под 100 микрона, основен носител на вируса при говор? Не е ли твърде дълга карантината от 14 дни за болни и позитивни контактни? Да очакваме, че децата ще спазват физическа дистанция и ще носят стриктно лицеви маски е илюзорно, а да ги наказваме, че не го правят, е несъобразена с детската психика мярка. Ако съм училищен лекар бих имал своите изисквания спрямо учители и ученици, които ще редуцират проблемите и ще предпазят личния състав на училището от епидемичен взрив”.
Проф. Коста Костов каза още, че не е сигурен дали всички мерки, предприети от училищата, съвпадат с одобрените от министерствата на здравеопазването и на образованието противоепидемични мерки.
„В тази обстановка пролича и необходимостта от училищни лекари, каквито могат да бъдат подбрани измежду пенсионирани лекари, излезли от клиничните звена, но с много опит, за да бъдат максимално полезни”, добави проф. Костов.
Цялото интервю с проф. Коста Костов може да прочетете утре в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ.