Електронното гласуване (машинното в частност) не е лошо нещо, ако се осигури доверие в неговото произвеждане. Сега такова доверие няма. Това коментира в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ математикът проф. Михаил Константинов.
„Американците реват, че руснаци и северни корейци им хакнали изборите, германците реваха, че им пробили комуникационните линии (те не гласуват електронно, но пращат данни от гласуването по защитени мрежи). Виждате и какво стана с Търговския регистър, със сайтовете на някои ведомства. Ако минем на електронно гласуване и някакъв такъв фал се случи, ще стане революция. А и да няма фал, стига някой да изплаче, че лоши хора са хакнали изборите, и доверието отива на кино”, коментира Константинов.
По отношение на машинното гласуване, експертът смята, че ако остане в закона, то трябва да се въведе, но след като се прецизира в насоките, посочени от ЦИК.
„Също така може, с промяна в закона, то да се отложи. Според сегашните текстове в Изборния кодекс, заедно с машините, навсякъде трябва да има и гласуване с хартиени бюлетини. Това силно редуцира ползите от машинното гласуване, тъй като данните от двата вида гласуване (с машини и с хартиени бюлетини) ще трябва да се обединяват и обобщават и обработката на резултатите ще се забави”, каза още той.
Цялото интервю с проф. Михаил Константинов може да прочетете по-късно в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ