Напускането на Европейския съюз от страна на Великобритания не направи европейската политика по-лесна, но за сметка на това позволи прилагането на някои мерки, които иначе не биха били възможни. Пример за такива е Планът за възстановяване. Това каза професор Ингрид Шикова, съосновател на специалност „Европеистика“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и ръководител на катедрата (2007-2011), в интервю специално за ДЕБАТИ.бг.
„Случиха се някои неща, за които редица анализатори твърдят ,че нямаше да се случат, ако Обединеното Кралство беше в ЕС – например, поемането на общ дълг чрез създаването на Фонда „Следващо поколение ЕС“ / Next Generation EU/. Фондът, предназначен за възстановяване на европейската икономика нямаше да бъде одобрен от Обединеното кралство и това можеше да провали тази идея.“
Проф. Шикова посочва, че все пак напускането на Обединеното кралство е рана за Европейския съюз и тя бавно ще зараства.
„Тя все още кърви – напрежението с френските рибари, проблемите със Северна Ирландия, трудните разговори за преодоляване на противоречията. Положително е, че Европейският съюз продължава да спазва обща европейска политика спрямо Обединеното кралство и да настоява за пълно спазване на приетите споразумения, особено на Протокола за Северна Ирландия. Има съгласие, че всяко неспазване от британска страна, трябва да доведе до последователно прилагане на всички договорени мерки и контрамерки. Разбира се, изострянето на взаимоотношенията не е желателно и за двете страни. Всички продължаваме да живеем на европейския континент и освен конкуренти, трябва да бъдем и партньори.“
В интервюто проф. Шикова коментира ще има ли съществени промени в общоевропейската политики в икономическата сфера след смяната на властта във Франция и Германия, очакват ли се общоевропейски военни формирования в бъдеще и други теми, свързани с бъдещето на Европа.
Цялото интервю очаквайте на сайта на ДЕБАТИ.бг.