След встъпването в длъжност на Ердоган за нов президентски мандат, но с разширени правомощия, и съществените реформи в системата на управление на Турция, възникна въпросът как това ще се отрази на политиката й. Проф Владимир Чуков коментира пред „Дебати.бг“, че поправките, въвеждащи президентска република и оценени от запада като недемократични, ще затвърдят политическите приоритети, породени от турския национализъм и ислямизъм, довели на власт Ердоган.
По думите на проф. Чуков, Турция ще стане още по-настъпателна по отношение на основните направления във външната си политика, а членството в ЕС вече не е сред нейните приоритети.
„По мое мнение Турция ще бъде много по-настойчива и настъпателна във всичко онова, което видяхме до този момент. Няма промяна на външния министър и на министъра на вътрешните работи, а министерството на европейските дела изчезна и се сля с външното министерство. Това само по себе си показва, че реално ЕС не е приоритет на Анкара, макар че официално те продължават да казват, че е“ – смята експертът.
Той подчерта, че България ще има специално отношение към Турция и че това е наложително и разбираемо:
„Турция е държавата, която най-силно присъства в нашия вътрешнополитически дебат. По отношение на нея имаме съчетание между вътрешна и външна политика, което само по себе си показва, че България и във вътрешнополитически, и във външнополитически план ще поддържа специални отношения с Турция“.
Чуков окачестви Турция на Ердоган като държава с ясно изразен авторитарен акцент и големи икономически амбиции, които трудно ще бъдат осъществени.