Лидерите на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БAПЗГ), Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) поискаха в Националния пресклуб на БТА регулиране на професиите си, както и незабавни мерки за справяне с кадровата криза. С цел адаптиране и застъпничество, трите асоциации подписаха съвместно споразумение, с което декларират готовност за обединени действия срещу изолацията и неравния достъп до институциите, както и дългогодишната липса на ефективни решения в здравеопазването по отношение на кадровите проблеми, поясни Лиляна Петрова, председател на БАПФ.
Специалистите по здравни грижи в страната са 35 000, съобщи Милка Василева, председател на БАПЗГБ. Според нея медицинските сестри представляват 22 820 от тях, като през следващите години около една трета от тях ще достигнат пенсионна възраст. Актуалното състояние на българското здравеопазване е кризисно, а медицинските сестри, акушерките и рехабилитаторите играят ключова роля, работейки на множество места, добави тя. От асоциацията са разработили законови документи, свързани с регулиране на професията на здравните специалисти. Според нея правилата не са достатъчно ясни, затова с другите две организации ще водим не просто борба, а настояща война за регулация на професиите ни, за защита на правата и създаване на ясни процедури за работа, коментира Василева. Младите хора не са достатъчно мотивирани да се обучават за медицински сестри, тъй като в много здравни заведения стартовата заплата, предвидена в Колективния трудов договор, не е постигната. Приблизително 65% от дипломираните медицински сестри напускат здравния сектор.
Основните ни трудности произтичат от липсата на конструктивен диалог с държавните институции и недостатъчната чуваемост по нашите проблеми. Често решенията за нас се взимат без наше участие, а също и не съществува ясно определена формула за следдипломно обучение, по ошибке говорим за ерозия на професионалния авторитет, допълни Петрова. В такава среда е трудно да се очаква интерес от млади специалисти да работят в тези професии. Освен това, решенията за кризисната ситуация в здравеопазването закъсняват. Има вакуум в законодателството относно ролята на професиите в сектора, добави тя.
Лекарските асистенти са наследници на фелдшерите, напомни Александров, и отбеляза, че заедно с двете организации, ще се борят за правата на лекарските асистенти и фелдшерите. Държавата може да открие нови възможности за здравната система в лицето на лекарските асистенти, подчерта той, добавяйки, че те биха могли да играят важна роля в образователната система.
Асоциативните организации ще изпратят днес отворено писмо до президента, премиера и председателя на Народното събрание, в което ще поискат среща с тях.