В разгара на консултациите за съставяне на правителство и след разкритията на БОЕЦ, които от „Продължаваме промяната“ разпространиха – относно съмнително заплащане от частна фирма към семейството на и.ф. Борислав Сарафов, прокуратурата поиска имунитета на Кирил Петков.
Искането е свързано с ареста на Бойко Борисов, бившия му финансов министър Владислав Горанов и Севделина Арнаудова – ПР на партия ГЕРБ. Арестът беше осъществен в правителството на Кирил Петков и дойде след скандалните разкрития от бизнесмена Васил Божков за плащан рекет към Борисов.
Няколко години по-късно изпълняващият функции главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на Кирил Петков.
Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване.
По делото са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други.
Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо К. Петков за това, че на 17.03.2022 г., в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – „министър-председател“, е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия.
Освен това като министър-председател К. Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него без изобщо да уведомят компетентния прокурор.
Окончателно: Арестът на Бойко Борисов е незаконен! СДВР осъдена да плати обезщетение
Разпоредено е било още в жилищата на трима български граждани – Б.Б., Вл.Г. и С.А., да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието като по случая не са били налице основания за неотложност.
Наред с това К. Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Б.Б., Вл.Г. и С.А., с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК.
В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително проведени разпити на свидетели.
Кирил Петков обяви, че ще се откаже от имунитета си. В пост в социалните мрежи той написа:
Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и дрънкате с оръжие. Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета.
Искането на Сарафов идва и на фона на намеренията на „Продължаваме промяната“ с промени в Закона за съдебната власт да спрат избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Самият Сарафов, който е основен герой в разследването „Осемте джуджета“, без да посочва директно законопроекта на ПП-ДБ, обясни че правосъдна реформа не се прави със смяна на хора от постовете им, а с институции.
Малко преди прокуратурата да обяви действията си, Лена Бориславова от ПП отправи въпроси за това как Борислав Сарафов, бившата му съпруга и синът му получават десетки хиляди левове от частна компания.
От публикувани от БОЕЦ документи става ясно, че синът на Сарафов е получил над 67 000 лв. преди осигуровки и данъци. Бившата съпруга на и.ф. главния прокурор пък е получила над 56 000 лв. преди осигуровки и данъци.
Транспортната компания „Юнион Ивкони“ отхвърли твърденията, че е партийно обвързана. Тя обаче не отрече обвиненията, че е плащала пари на близки на временния главен прокурор Борислав Сарафов. Това става ясно от позиция на компанията, изпратена до медиите в понеделник.