Според прокуратурата, престоят в ареста на четиримата задържани за хулиганство пред Дома на Европа в София за малко над месец е имал възпитателен ефект и вероятността те да извършат ново престъпление вече е минимална. Тази причина е аргумент за освобождаването на Димитър Щерев, Мартин Пейков, Славчо Крумов и Страхил Йорданов с „подписка“, съобщават от държавното обвинение.
На 4 март градският съд окончателно реши да остави четиримата в ареста за инцидента от 22 февруари в София, случил се по време на протест, а миналата седмица те бяха освободени по решение на прокурора.
Разследването на делото е в напреднала фаза и обвиняемите вече не могат да повлияят на него.
По време на задържането, здравословното състояние на един от обвинените се е влошило, като е бил многократно изведен за медицински преглед, обясниха служители на прокуратурата.
Максималният срок за задържане на лица, привлечени към наказателна отговорност за хулигански деяния, според закона, е два месеца, припомнят от обвинението.
На 22 февруари партия „Възраждане“ организира протест за защитата на българския лев пред Българската народна банка. По-късно напрежението се засили пред сградата на Представителството на ЕК в София, където протестиращи срещу еврото хвърляха червена боя и пиратки. Входната врата на сградата бе запалена.
Гърмежите от пиратките продължаваха няколко минути, а полицаите успяха да отдалечат протестиращите от сградата. На мястото пристигнаха пожарникари и представители на жандармерията.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е разпоредил незабавни мерки и действия от полицията в страната за установяване и задържане на всички, отговорни за вандалските действия срещу сградите на Европейската комисия и Европейския парламент в София, съобщиха от МВР по време на инцидента.