Стихотворението „Аз съм българче” е важен инструмент за интеграция на чуждите ученици у нас. Това каза пред NOVA министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Коментарът му е по повод спекулациите, че емблематичното произведение на Иван Вазов ще отпадне от учебната програма заради многото деца на бежанци, които се обучават у нас.
От МОН по-рано също посочиха в своя позиция, че в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на емблематичното стихотворение. „Аз съм българче“ се изучава още в първи клас. В одобрената учебна програма на МОН, която е задължителна за всички училища в Република България, е записано, че учениците трябва да могат да рецитират творбата. Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират „Аз съм българче“ още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата“, увериха от МОН.
Ресорният министър заяви още, че МОН е предложило промяна в учебната програма по история.
„Експертите не са стигнали до общо заключение какво трябва да отпадне. Преди два месеца предложихме промени, но диалогът предстои”, посочи той.
Още вътрешнополитически новини – четете тук