Служители на „Булгартабак-Холдинг“ АД протестират по столичните улици с плакати „Не сме контрабандисти”.
По думите на протестиращите, недоволството им е провокирано от изказване на лидера на „Да, България“ Христо Иванов, който стана обект на плакатна акция, след като поиска официална позиция от българските власти по доклада на турските служби, посочващ за първи път конкретно „Булгартабак“, като източник на контрабандни цигари.
Хората са организирани в два протестни лъча – единият се отправи към сградата на Народното събрание, а другият – към централата на партията на Иванов на бул. „Драган Цанков“.
Христо Иванов и членове на „Да, България” слязоха при демонстрантите в опит да говорят с тях, но това така и не се случи.
Миналата седмица от партията му внесоха официални въпроси до Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), прокуратурата и парламента, свързани с информацията от турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата, че тютюневият холдинг произвежда основната част от контрабандните цигари на пазара в южната ни съседка.
Затова, днес служителите на „Булгартабак” бяха изкарани на масов протест в София с плакати: „Булгартабак е отговорен производител!”, „Ние честно си плащаме данъците, а Вие“.
Група протестиращи наобиколиха и редакциите на изданията на „Икономедиа“ – „Дневник“ и „Капитал“ на ул. „Иван Вазов“.
ВЛАСТТА МЪЛЧИ
Припомняме, че на 14 ноември Турската служба за борба с организираната престъпност обвини българската компания „Булгартабак” в контрабанда.
В документ, изпратен до главния секретар на международната организация за полицейско сътрудничество Интерпол, се посочва, че „продуктите, идващи от българската компания”, са основна част от нелегалния пазар в Турция.
Според турските власти, щетите за бюджета в държавата, от незаконните цигари, са 400 млн. турски лири (което е приблизително 172 млн. лв.) на година.
Няколко дни по-късно, вътрешният министър Валентин Радев заяви, че не е чел доклада, но в него не пишело нищо за „Булгартабак”.
Ден след това, в телевизионно интервю той се опита да неглижира ситуацията с думите:
„Да, докладът още не е при мене, но сме го поискали – има си дирекция… Аз чувам от телевизора – да, то го имало в интернет. Аз не искам от интернет – ние сме го поискали от Интерпол и от турската страна. Когато дойде докладът и прочета текста и наистина има думата „Булгартабак“… Но казват, че „той е източник“ на такива цигари. Той може да е източник, но да минава през две други държави, където сме ги дали официално, и да влиза в Турция. Никой не е казал откъде. Когато изясня това, тогава ще кажа: „Да, ние сме виновни.“
Седмици след публикуването на последния годишен доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата (KOM), свързващ за пръв път директно българския тютюнев холдинг с контрабанда на цигари в южната ни съседка, и МВР, и главният прокурор продължават да поддържат „доблестната“ позиция, че не са го получили и не са го чели (и съответно не предприемат нищо). На 16 ноември главният прокурор Сотир Цацаров заяви пред медиите, че докладът не е пристигнал в прокуратурата.
ПРЕДИСТОРИЯВ доклади на турските власти отпреди две години се говореше за контрабанда на марки цигари на „Булгартабак“, с които се финансира ПКК – организация, обявена за терористична в Турция.В последния доклад на KOM (за 2016 г.) за пръв път се говори директно за „Булгартабак“.На 1 февруари на 2016 г. стана известно, че Турция е наложила забрана на депутата от ДПС Делян Пеевски и почетния председател на „Движението” Ахмед Доган, да влизат в страната.На 16 февруари 2016 г. Делян Пеевски съобщи, че излиза от акционерната си собственост в „Булгартабак холдинг“ и ще продаде дела си. Месец по-късно „Булгартабак“ обяви, че спира да работи за един от основните си пазари – Близкия Изток.През април 2017 г. Делян Пеевски продаде цигарения си бизнес в България срещу 105 млн. евро на концерна British American Tobacco (BAT).