В цялата страна се провеждат редица протести със социални и политически искания. През този уикенд обаче те не бяха така масови, както се заканиха и надяваха организаторите им, но проведоха блокади на редица пътни възли и обществени места. Лошото време видимо охлади, а дъждецът поотми ентусиазма на голяма част от протестиращите и това е една от причините днешните демонстрации да се запомнят повече с блокадите, отколкото с внушително присъствие. На някои места, планирани за блокиране, протестиращите се оказаха по-малко от полицаите и това направи невъзможна смяната на политическата система.
Все пак тактиката на блокиране изглежда правилна, тъй като при липсата на нужната масовост това е единственият достъпен начин протестът да бъде усетен осезаемо от всички. Трябва да се отбележи и че макар и не мащабни, протестите се разпростират върху голям брой градове.
В София след оставката на Валери Симеонов снощи майките на деца с увреждания се ограничиха с палатков протест и смениха черните си шалове със сиви, защото този цвят бил една идея по-светъл от черното. Те са една от протестиращите групи, които имат последователни искания и продължават да ги отстояват. Оставката бе определен успех за тях и ги мотивира да останат на Ларгото до приемане на всички техни искания в Закона за хората с увреждания, което означава поне до декември. Днес протестът им се ограничи под формата на мълчаливо присъствие.
Другите протестни действия в столицата се очакваше да започнат след 11:00 часа, като се посочи дори начален час 13.00. Въпреки призивите в социалните мрежи за блокада на столицата от ранни зори, малко след 12:30 пред паметника на Цар Освободител срещу Народното събрание се бяха събрали не повече от десетина души, които традиционно всеки ден са пред сградата с искане за по-добър живот, срещу монополите и за незабавна оставка на Бойко Борисов.
В крайна сметка в столицата се събраха четири протеста с различни искания. Основните са срещу високите цени на горивата и за смяна на системата, каквото и да се разбира под това. Сред демонстриращите имаше коли от различни краища на България. Между 12 и 13:00 часа пристигнаха коли с национални знамена от Пловдив и Пазарджик. С клаксони и викове те минаха покрай парламента.
Около 15 часа все пак протестиращите софиянци станаха няколкостотин и протестът, започнал в основата си като демонстрация срещу цените на горивата, прерасна в спонтанно шествие из централните софийски булеварди. Хората тръгнаха от площад „Александър Първи“, по бул. „Дондуков“, ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Цар Освободител“.
Полицията поетапно спираше движението заради шествието. Тя арестува шофьор, който правел опасни маневри в близост до шествието. Протестиращите скандираха пред сградата на парламента, след което се насочиха към Орлов мост и отново се върнаха на площад „Александър Първи“.
Към 17 часа блокирани пътни артерии нямаше, но движението в столицата остана затруднено. Протестиращите продължаваха да скандират „оставка“ и „мафия“, а някои отправяха послания персонално към премиера Борисов. Не е ясно докога ще продължи митингът. Организаторите отказват да кажат какви са намеренията им за по-късен етап.
В СТРАНАТА на много места бе блокирано движението по пътищата. Това се случи и на международния път за Гърция край Кърджали, както и пътят Самоков-София. Исканията са несъгласувани и разнообразни, като могат да се обобщят като желание за промяна в бита и политическото статукво.
2000 полицаи имаха задачата да удържат протестите в обществено приемливи граници, като половината от служителите на реда бяха съсредоточени в София. Трудно е да се каже колко са точно протестите в страната, като се има предвид, че паралелно се организират в социалните мрежи нерегламентирано, заяви вътрешният министър Младен Маринов, който заедно с директора на „Национална полиция“ Христо Терзийски присъстваха на литургия в памет на жертвите от пътнотранспортни инциденти.
В Бургас бе спряно движението по магистрала „Тракия“ в посока София при отбивката за Камено и Българово. След като блокадата на входа на града беше преодоляна и част от протестиращите се прибраха в Бургас, друга част продължиха по автомагистралата и блокираха пътният възел, който води към село Българово. Алтернативният път, който бе даден от полицията – през Камено, също бе блокиран с жива верига.
Движението по магистрала „Тракия“ бе блокирано от протестиращи при Сливен в ранния следобед за около 90 минути, но към 15 ч. магистралата беше отворена. Полицаи и жандармерия успяха без насилие да отблъснат протестиращите. Близо 200 души блокираха по едно платно от и пропускаха само тези, които слизаха от колите си за по 10 минути, за да подкрепят протеста.
Протестиращите от Шумен се изтеглиха от района на пътния възел „Белокопитово“. малко преди 15 часа и освободиха временно спряното движение по АМ „Хемус“. Автошествието на протестиращите се насочи към кръговото кръстовище на Руския паметник в Шумен.
Малко преди 14 ч бе спряно и движението в посока към Турция на около 20 км. от граничния пункт „Капитан Андреево“ . По обед хората блокираха за половин час движението към Гърция през пункта „Капитан Петко войвода“. Трафикът в това направление вече е възстановен.
В Хасково автошествието тръгна сутринта към Свиленград, но беше спряно на разклона до село Крепост. Кордон от полицаи и жандармеристи не допуснаха автомобилите до магистрала „Марица“. На два пъти ескалира напрежението, когато колоната от Хасково беше спряна да се включи в движението по АМ „Марица“ и когато радикализирани младежи пробиха жандармеристкия кордон. Протестиращите остават на място. Движението към Турция се отклонява от Свиленград по стария път, към „Капитан Андреево“. Колоната е няколко километра.
200 протестиращи от Троян и околностите блокираха пътя Троян – Ловеч. Протестиращите блокираха и пътя между Ловеч и Плевен на разклона за село Калеица. Блокадата започна от 12 часа. За по 20 минути, а след това за по 10 минути се пропускат образувалите се големи колони от автомобили.
В района на Ямбол магистрала „Тракия“ също беше затворена от протестиращи . Повече от три часа беше блокиран пътя към Граничен пункт „Лесово“. В Ямбол протестите са два. Първият е с искане за смяна на системата. Около 100 коли и камиони извършиха блокадата на граничния пункт Лесово.
Вторият протест е срещу високите цени на горивата и в подкрепа на майките на деца увреждания. Участниците в него блокираха АМ „Тракия“.
Протестиращи от Петрич и Сандански блОкораха движението и престояха близо 2 часа в граничната зона преди самия граничен контролно-пропусквателен пункт „Кулата“. Полиция и жандармерия опитаха с щитове и шлемове да разпръснат насъбралото се множество, но се стигна и до сблъсъци. Демонстрантите оказаха съпротива на опита да бъдат изтласкани, но няма пострадали. Те заявиха, че ще останат до заявения час – 18.00.
Протестиращи блокираха международния път за Гърция край Кърджали. Движението по пътя Самоков-София е блокирано от протестиращи. Трафикът е отклонен през село Драгошиново.
Постепенно се нормализира и движението по главния път София-Варна в района на пътен възел Боаза, където по- рано днес около 200 протестиращи спряха трафика за 15 минути.
След многолюдното автошествие и блокажа на централната част на Пловдив миналата неделя, днес протестите продължиха, но в по-умален вид. Част от събралата се автоколона с национални знамена, плакати и патриотични песни тръгна още сутринта към столицата, друга част мина през улиците на Пловдив, а пред сградата на общината се събраха не повече от двеста души.
Те протестираха практически срещу всичко: цените на горивата, корупцията във всички сфери, още от детската градина, срещу качеството на учебния процес, срещу мафиотското управление.
Хората са недоволни, без да могат да формулират една централна причина. Те се обединиха около констатацията, че корупцията разяжда като ракови клетки цялото ни общество.
В 12.00 часа над 100 души след кратко боричкане с полицията затвориха пътя Симитли-Банско-Гоце Делчев. Блокадата се намира край Разлог. Там имаше друго искане.
„За пръв път Разлог и Банско се обединихме, за да протестираме заедно срещу поскъпването на водата с 50%, както и на всички безобразия, случващи се през последните 29 години“, заяви един от водачите на протестите пред БГНЕС.
Второстепенният път е затворен за движение и от двете страни, както към Банско, така и към Благоевград и София.
Организаторите категорично заявиха, че протестът им не е политически, а е насочен срещу всички партии, управлявали страната след 10 ноември 1989 г.
В същото време полицията и жандармерията не допуснаха блокиране на главен път Е-79. В 9.00 часа пристигнаха 4 буса на жандармерията от София. От 10.30 часа те се разположиха от двете страни на пътя в местността „Полигона“.
На паркинга там по единично пристигаха около десетина автомобила с 30 протестиращи. Организаторът на протеста от миналата седмица Александър Стамболийски каза, че днес няма да има блокада, тъй като той не е организиран от него, а хората са два пъти по-малко от полицаите.
В момента главният път е блокиран от жива верига полицаи, които няма да позволят евентуалното му блокиране от протестиращи.
Близо 300 души се включиха в Русе в протестно шествие срещу лошите условия на живот в България. Протестиращите искат оставката на правителството и провеждането на избори. Според тях управляващите не правят нищо за подобряване на благосъстоянието на хората, за вдигането на пенсиите и заплатите и свалянето на данъците.
Конкретно за Русе, те настояват да не се допусне изгаряне на отпадъци от ТЕЦ-а, за което започват да събират подписка.
Хората се събраха на „Вазата“ в Парка на младежта и с трибагреници, скандирайки „оставка“ и „мафия“, минаха по главната улица „Александровска“ и стигнаха пред сградата на Община Русе.
Организаторите предупреждават, че ако исканията им не бъдат чути, през следващата седмица ще блокират пътя Русе-Бяла, а по-следващата – Русе-Варна.