Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на многолюден протест в подкрепа на обезобразеното момиче от Стара Загора. На демонстрацията са издигнати плакати с надписи „Нито една повече“, „Утре може да съм аз!“, „Не искам държава със средна фашистка повреда“, „Насилниците в затвора! Искаме ефективни присъди!“.
Потресе ме, че утре родителите могат да срещнат този човек. Как така прокуратурата може да каже, че той е свободен?! Никой не е проявил човещина, заяви жена от протеста пред Novini.bg.
„Това трябва да спре веднъж завинаги. Каква държава има, каква грижа има за хората, какво се случва с манталитета ни, с възпитанието ни? Крайно време е държавата да помисли за това насилие и тези безобразия, които се извършват от подобни изроди. Може ли да има едно дете 400 разреза и ние да не сме на улицата? Цялата държава трябва да бъде на улицата. Трябва да има справедливост. Години наред в парламента се говори за промени, но само се говори – няма воля, няма желание, нямаме институции, които искат да се реформират. Ние сме корумпирана държава – всеки знае къде и как да си плати. Крайно време е да спрем да бъдем корумпирани и да бъдем хора“, подчерта друга участничка в протеста.
Две обвинения са повдигнати на 26-годишния Георги Николаев, нанесъл телесна повреда на 18-годишно момиче от Стара Загора. Случаят предизвика широк обществен отзвук, а държавното обвинение обяви нулева толерантност към насилието. Едното обвинение към задържания е за нанасяне на „средна телесна повреда“, а другото – за закана за убийство. Вчера мъжът беше задържан за срок до 72 часа. По делото се събират още доказателства, предстоят и още медицински експертизи. Това е третото провинение на Георги Николаев от подобен характер, посочиха още от обвинението.
Районният съд в Стара Загора наложи постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Днес цяла Стара Загора излезе по улиците на града, за да изрази възмущението си от бруталния случай на насилие спрямо 18-годишно момиче. Хората настояват за справедливост и пълно разследване на случая.
Множеството се събра пред съдебната палата в Стара Загора.
Бащата на обезобразеното момиче каза, че тя благодари на хората за подкрепата, която е неочаквана.
„Развълнувана съм страшно много. Не очаквах такава подкрепа. Благодаря на всеки, който е тук“, каза Ивелина Михайлова, майка на нападнатото, на което бяха направени над 400 шева.
„Тя не разговаря. Избягва всички тези репортажи. Всичко, което е трябвало, е предадено в полицията“, добави тя.
„Надяваме се на справедливост – справедлива присъда, правилно квалифицирано на телесните повреди по дъщеря ми“, посочи Михайлова.
Според нея институциите трябва да преценят дали престъплението да се квалифицира като опит за убийство.
На среща, състояла се днес с представители на нощни заведения, кметът на Стара Загора Живко Тодоров поиска лица с криминални прояви да не бъдат използвани като охранители. Тодоров посочи, че в случай че искането му не бъде удовлетворено, община Стара Загора ще бъде принудена да отнеме разрешенията за удължено работно време от съответните заведения.
Случаят предизвика вълна от възмущение. Днес се провежда Национален протест в над 40 града у нас тази вечер.
За потресаващото посегателство стана известно в петък, когато близки на малтретираното 18-годишно момиче разказаха за изключително тежките рани, които са ѝ били нанесени. В края на юни тя била приета в болница, където са ѝ направили 400 шева.
В неделя сутринта соченият за извършител – приятелят на пострадалата, беше задържан. Междувременно от прокуратурата заявиха, че ускоряват разследването по случая.
От Съюза на съдиите в България излязоха с официална позиция във връзка с публично разпространената информация за наказателно производство, свързано с упражнено физическо насилие над млада жена (нанесени 21 порезни рани с макетен нож от неин приятел) и разразилите се дискусии по отношение на правилността на съдебния акт на Окръжен съд Стара Загора, с който бе отменена мярката за неотклонение на обвиняемия.
„Позволяваме си да внесем някои разяснения по фактите и правото, защото единствено задълбочаването на знанието за правните средства за защита и функционирането на съдебната власт може да успокои обяснимата обществена тревожност и възмущение, като същевременно бъде ясен знак към всеки пострадал от престъпление, че държавата разполага с власт и инструментариум да го защити адекватно. Същевременно само повишаването на информираността и укрепването на правната култура би осигурило и цивилизован справедлив процес на всеки обвинен в извършване на престъпление.
Защитата на всички права (и на пострадалия, и на обвиняемия) е възможна единствено когато се владее силата на правото и се подхожда осъзнато и отговорно. Насилието над всеки човек е правно и човешки нетърпимо. Всеки пострадал разполага с правни средства за защита, а всеки насилник носи юридическа отговорност. Видът на отговорността и неговата тежест зависят от тежестта и обществената опасност на извършеното.
От друга страна, обективната и професионално насочена обществена осведоменост е и адекватната основа, върху която гражданите могат да обсъждат съдебните актове, а органите на съдебна власт, в случай на необходимост – да предприемат съответните действия за задълбочаване на професионалните дебати по определени теми и за собственото си професионално развитие“, уточняват магистратите.
Още новини от деня – четете тук