В събота в Иран са стачкували собственици на магазини и работници в заводи, докато протестите на жените в страната, предизвикани от смъртта на задържаната Махса Амини, продължават вече шеста седмица. В цял свят пък се провеждат митинги за солидарност, предадоха световните агенции.
Смъртта на 22-годишната Амини, настъпила след ареста ѝ за предполагаемо нарушаване на строгия ирански правилник за облеклото на жените, разпали най-големите протести в Ислямската република от години.
Млади жени поведоха протестите, като свалиха забрадките си, скандираха антиправителствени лозунги и се изправиха срещу силите за сигурност, въпреки репресиите, при които според правозащитни групи са загинали най-малко 122 души.
Активистите отправиха призив за нови демонстрации в събота, когато в Иран започна работната седмица, но беше трудно да се определи активността поради ограничения достъп до интернет, предаде „Гардиън“.
„В събота … ще бъдем заедно за свободата“, заяви активистката Атена Даеми в публикация в Twitter, на която бе изобразена жена с гола глава, вдигнала юмрук.
Заместник-министърът на вътрешните работи на Иран, Маджид Мирахмади, заяви пред държавните медии, че протестите са в „последните си дни“.
„В някои университети се провеждат различни събрания, които намаляват с всеки изминал ден, а бунтовете преминават през последните си дни“, каза той.
Каналът на социалната медия 1500tasvir заяви пред АФП, че има „стачки в няколко града, включително Санандадж, Букан и Сакез“, като същевременно добави, че е трудно да се видят доказателства за тях онлайн, тъй като „интернет връзката е твърде бавна“.
Сакез, в западната провинция Кюрдистан, е родният град на Амини, където миналия месец при погребението ѝ избухна гняв, който спомогна за началото на протестното движение.
В Северозападен Иран десетки студенти ръкопляскаха и скандираха лозунги по време на протест в Университета по медицински науки в Табриз, показват проверени кадри, пише „Ройтерс“.
Иран обвини заклетия си враг САЩ, че се опитва да използва протестите, за да получи отстъпки в преговорите, целящи възстановяване на ядреното споразумение от 2015 г.
„Американците продължават да обменят съобщения с нас, но се опитват да раздухат пламъците на това, което се случва в Иран през последните дни“, заяви външният министър Хюсеин Амир Aбдолахиан.
Организаторите на масов митинг в Берлин в знак на солидарност с иранските протестиращи призоваха „демократичните правителства да спрат да преговарят с престъпната държава, наречена Ислямска република“.
В изявление групата „Иранци за справедливост и човешки права“ също така призова за експулсиране на посланиците на Иран.
„Ние не ви молим да се намесвате в Иран, да водите война или да налагате санкции на иранския народ“, се казва в нея. „Искаме да наложите целенасочени санкции на лидерите, оперативните работници, олигарсите и лобистите на Ислямската република“.
Митингът в Берлин, на който според полицията са присъствали над 80 000 души, беше една от редица демонстрации по целия свят, включително в Австралия и Япония.
„От Захедан до Техеран, жертвам живота си за Иран“, заяви правозащитничката Фариба Балуч, след като произнесе реч на събирането в Берлин, визирайки иранските градове, обхванати от протестите. Тълпата отговори със „Смърт на Хаменей“, имайки предвид върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей.
Антиправителствени активисти заявиха, че маршът в Берлин е бил най-мащабната досега демонстрация срещу Ислямската република, организирана от иранци в чужбина.
Профсъюзът на учителите в Иран призова за общонационална стачка в неделя и понеделник заради репресиите, които според правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ са отнели живота на най-малко 23 деца.
Координационният съвет на учителските синдикати заяви, че „седящата стачка“ ще бъде в отговор на „системното потисничество“ от страна на силите за сигурност в училищата.
Активисти обвиниха властите и в кампания на масови арести и забрани за пътуване с цел потушаване на протестите, в която са попаднали спортисти, известни личности и журналисти.
Още международни новини – четете тук.