Американският президент Доналд Тръмп нееднократно заявяваше, че възнамерява да постигне мир в Украйна. Още преди да встъпи в длъжност, той уверяваше, че може да сложи край на войната в рамките на 24 часа. В първата си реч пред Конгреса Тръмп подчерта: „Работя за край на войната в Украйна“. Само преди три дни той обяви, че в преговорите между САЩ, Украйна и Русия е постигнат значителен напредък по въпроса за конфликта.
Тази негова политика доведе до публичното унижаване на украинския президент Володимир Зеленски, докато беше на посещение в Белия дом, и принуждаването му да се съгласи на спорни и неприемливи условия, до което се стигна, след като Тръмп спря американската военна помощ за Украйна.
И докато унижаваше Украйна и нейния президент, Тръмп демонстрираше коренно различно отношение към Русия. Тонът му към Кремъл беше изключително толерантен, а американската администрация под негово ръководство често изразяваше руската позиция, че Украйна трябва да направи териториални отстъпки – нещо, което по-рано бе немислимо при управлението на Джо Байдън.
Въпреки, че наистина бяха свикани преговори, които се състояха в саудитската столица Рияд, те не доведоха до мигновения резултат, на който Тръмп се надяваше. По време на преговорите бяха обсъдени ключови въпроси, включително възможността за частично прекратяване на огъня за защита на енергийната инфраструктура и безопасното корабоплаване в Черно море, но до истинско примирие така и не се стигна, а военните действия в Украйна продължиха да ескалират.
Освен това руската страна постави няколко максималистки условия за дългосрочно споразумение, които не са приемливи за Киев и неговите европейски съюзници. Те включват:
- спиране на всякаква чуждестранна военна помощ и обмен на разузнавателни данни с Украйна;
- ограничения върху размера на въоръжените ѝ сили;
- международно признаване на четирите украински региона, които Русия незаконно анексира след инсценирани референдуми през 2022 година;
- премахването на санкциите върху руската банка „Росселкхозбанк“, която обслужва селскостопански сделки както и на други финансови институции.
- Кремъл също така отхвърля всякакво присъствие на западни войски в Украйна – нещо, което Киев смята за съществено за осигуряването на трайни гаранции за сигурност.
Тези условия са практически неизпълними, особено частта със санкциите спрямо Русия, която до голяма степен зависи и от Европа, която за разлика от САЩ няма никакво намерение да вдига санкциите, както стана ясно на вчерашната среща на европейските съюзници на Украйна в Париж.
Вчера Путин отиде дори още по-далеч като постави още едно неизпълнимо условие – Украйна да се управлява от преходна администрация по егидата на ООН с цел организиране и произвеждане на избори. Целта е да бъде свален украинския президент Володимир Зеленски, и да бъде инсталирано ново (евентуално проруско) правителство.
„След това ще започнем преговори за мирен договор, ще подпишем легитимни документи, които са признати в целия свят и са сигурни и стабилни“, каза Путин.
Тази идея бе категорично отхвърлена от международната общност, която продължава да признава Зеленски за легитимен лидер на Украйна. Припомняме, че руското правителство неведнъж се е опитвало да дискредитира легитимността на украинския президент Володимир Зеленски.
Всъщност това е идея на Путин още от първия ден на войната. Единствената разлика е, че първо предлагаше Украйна да бъде окупирана от Русия, а сега предлага да има някакво ръководство на ООН, надявайки се и на твърда американска подкрепа.
Чрез поставянето на тези условия Путин всъщност се подигра на Тръмп и реално го надигра политически. Той почти подигравателно отхвърли опитите на американския президент да посредничи за прекратяване на конфликта, като по този начин изложи на показ ограничените възможности на Тръмп в тази ситуация. Самият Тръмп в крайна сметка призна, че Путин умишлено протака преговорите за спиране на огъня в Украйна.
„Не знам със сигурност. Мисля, че Русия иска войната да приключи, но може би протака. Занимавам се с това от години. Знаете ли, има ситуации, в които не искам да подписвам договор, искам да остана в играта, но може би всъщност не точно искам да го правя, не съм сигурен“, каза Доналд Тръмп в интервю за Newsmax.
Думите на Тръмп съвпадат с анализа на руското опозиционно издание The Moscow Times, което подчертава, че стратегията на Путин за Украйна е насочена към удължаване и протакане на преговорите. Според тях основната цел на Кремъл е да спечели време, за да укрепи позициите си на бойното поле и да завладее колкото се може повече украински територии. Това би дало на Русия стратегическо предимство в евентуални бъдещи преговори за мир.
Подобна тактика позволява на Москва да диктува условията в процеса на преговори, докато същевременно поставя Киев и неговите съюзници в позиция на постоянно отбранително напрежение. В резултат на това усилията на Тръмп за бързо разрешаване на конфликта не само не постигат желания успех, но дори рискуват да легитимират част от претенциите на Путин, ако не бъдат внимателно преценени и координирани със съюзниците на Украйна.
Така, докато Тръмп търси бързи и лесни решения, Русия изглежда играе дългосрочна игра, фокусирана върху военни и геополитически придобивки, които ще ѝ осигурят по-силна преговорна позиция в бъдеще.
Още международни новини – четете тук