САЩ са отхвърлили предложение на руския президент Владимир Путин за спиране на огъня в Украйна и замразяване на военните действия, но при условие, че запази завзетите от войските му територии.
За това съобщава Ройтерс, като се позовава на трима руски източници.
Това се случва в навечерието на втората годишнина от началото избухването на най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война и показва колко раздалечени остават в позициите си двете най-големи ядрени сили в света, отбелязва агенцията.
Американски източник е отрекъл да е имало официален контакт с руски представители
и каза, че Вашингтон не би се ангажирал с разговори, които не включват Украйна.
Путин е изпратил сигнали до Вашингтон през 2023 г. чрез обществени или частни посредници, включително чрез арабските партньори на Москва в Близкия изток и други, че е готов да обмисли спиране на огъня в Украйна, казаха руските източници.
Руският президент предлагал замразяване на конфликта на сегашните линии, но не
искал да отстъпва която и да е украинска територия, контролирана сега от Русия.
Някои в Кремъл възприемали тези изпратени сигнали като най-добрия път към постигането на някакъв вид мир.
„Контактите с американците не доведоха до нищо“, каза пред Ройтерс руски източник, пожелал анонимност, който е запознат с разговорите, водени в края на 2023 г. и началото на 2024 г.
Друг руски източник, запознат с осъществените контакти, посочи пред агенцията, че САЩ са предали на Москва чрез посредници, че няма да обсъждат възможно спиране на огъня без участието на Украйна и така контактите са се провалили.
Трети запознат руски източник каза: „Всичко пропадна с американците“, които по думите му не искали да притискат Украйна.
Тези разкрития идват в момент, когато президентът на САЩ Джо Байдън от месеци настоява и двете камари на Конгреса да одобрят повече помощ за Украйна, но се сблъсква с опозицията от страна на привържениците на фаворита за президентска номинация на Републиканската партия Доналд Тръмп.
Кремъл, Белият дом, Държавният департамент на САЩ и Централното разузнавателно управление (ЦРУ) отказаха коментар пред Ройтерс.
На този фон САЩ одобри пакета от 95 млрд. долара в помощ на Украйна, Израел и Тайван.
61 милиарда от сумата са в подкрепа на Киев.
Вотът мина със 70 срещу 29 гласа. Подкрепа са дали и 22-ма сенатори-републиканци.
Преди да бъде подписан от президента Джо Байдън и да се превърне в закон, пакетът трябва да бъде одобрен и от Камарата на представителите, която е доминирана от републиканците.
Шансовете за приемане на документа там остават ниски, отбелязват наблюдатели.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства вота в Сената. Той отбеляза, че „американската помощ ще приближи мира в страната му, ще възстанови глобалната стабилност, което ще доведе до по-голяма сигурност и просперитет на всички американци и на целия свободен свят.“
Още новини от деня – четете тук