В Търговище се проведе работилница за писани яйца, организирана от етнограф от Елхово. Добринка Костова, специалистка от Етнографско-археологическия музей, направи изложба и презентация на свои авторски яйца в Музейния образователен център. Участниците получиха възможност да научат техники за декориране на великденски яйца и да направят свои собствени, които след това да отнесат вкъщи.
В интервю за БТА, Добринка Костова сподели, че първото си писано яйце е направила в подобна работилница, под ръководството на доцент Светла Ракшиева. Две-три години по-късно осъзнава, че това хоби ѝ носи много радост и започва да го прави с ентусиазъм. През годините е създала стотици яйца, използвайки разнообразни техники.
Според нея, преди Великден на много места се организират ателиета. „Ние провеждаме такива, защото искаме тази форма на изкуството да не изчезне. Важно е младите хора да я открият, да я усвоят и да продължат традицията“, поясни Костова.
Тя си спомня, че първото ѝ ателие за възрастни е било в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София. За около 40 студенти, това занимание се оказало много увлекателно, като всеки искал да изрисува повече от едно яйце. С времето започва да води ателиета навсякъде, където отива.
Добринка разказа, че в Елховския регион в началото на 20-ти век е било обичайно яйцата да се изписват със свита на фунийка сребърна монета. По-късно този метод изчезнал и се преминало към писане с тънка църковна свещ, която е приточена като молив. Обикновено на яйцата се изписвали имената на децата или годениците. „Ако мома харесвала момък, щяла да изпише неговото име от едната страна, а своето от другата. Като му го подари на Великден, ще му покаже, че има чувства към него. А ако се притеснява да го покаже, ще го държи вкъщи с надеждата, че така ще привлече любовта му“, обясни Костова.
Тя подчерта, че яйцата, украсени с восък, могат да бъдат прекрасен акцент в интериора, дори за хора, които се съмняват, как традиционният стил ще се впише в модерното в дома им.
Костова добави, че писаното яйце е предназначено за декорация – то не се счупва и се съхранява като ценен артикул, носещ дълбока символика и благоденствие.
До 16 април етнографът ще бъде специален гост на образователни занимания с организирани групи деца и ученици преди празниците.