Работодателски организации и синдикати решиха да отложат планирания за 15 януари протест по темата с компенсациите за високите цени на електричеството. Това съобщи Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която през 2025 година ще ръководи Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
Общата готовност за протест на социалните партньори за 15 януари беше оповестена по време на пресконференция на 9 януари (четвъртък).
БТА напомня, че компенсациите за бизнеса за високите цени на електричеството бяха въведени през 2021 г. като мярка за защита на небитовите клиенти. Поначално през 2022 г. таванът на компенсациите се определяше месечно чрез Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Този лимит първоначално беше 250 лв. на мегаватчас (МВтч), след това в 2023 г. спадна до 200 лв./МВтч, а от юли миналата година до декември стана 180 лв./МВтч.
Работодателските асоциации искат прагът за компенсация от 180 лева на мегаватчас да остане в сила за всички небитови потребители, включително детски градини, училища, болници, църкви, музеи и други. Според АИКБ общият брой на небитовите потребители надхвърля 600 000.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи миналата седмица, че наравно с проекта за компенсациите за декември 2024 година министерството е подготвило и предложение за удължаване на програмата през първото тримесечие на 2025 г. Въпреки това, и двата проекта зависят от работата на депутатите в 51-ото Народно събрание и от времето, когато ще бъде приет окончателният закон за бюджета до края на март т.г. Проектът, който трябва да бъде разгледан от Министерския съвет, предвижда, че при недостиг на средства във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (с средствата от който се финансира програмата за компенсации) държавният бюджет да покрие този дефицит.
Компенсациите, изплатени на бизнеса (без предстоящата актуализация на програмата за декември – бел. авт.) за 2024 година достигат 543,349 млн. лева.