Сухо, топло и слънчево време се настанява у нас следващата седмица. Топло ще бъде и над цяла Европа, каза климатологът проф. Георги Рачев в ефира на bTV.
„Събота и неделя времето ще е хубаво. Във вторник на плажа по джапанки. Температурите някъде ще стигнат 20 градуса“, каза климатологът.
„Югозападен вятър ще повиши температурите. Това време ще се задържи до 10-11 февруари. След това не се знае какво точно ще се случи. Ще има обаче захлаждане“, уточни проф. Рачев.
В ниското в планините условията няма да са добри за скиорите и сноубордистите, защото минималните температури ще са високи.
Обедните температури през цялата седмица ще бъдат двуцифрени, прогнозира проф. Георги Рачев.
София е с най-дългата зима
в България от цели 120 дни, а Царево – с най-кратката. В морския град студеният период продължава едва 62 дни, обясни климатологът.
Малък Сечко ще ни изненада с чувствително захлаждане, на 16-20 февруари ще има рязко понижение на температурите. Минималните ще достигнат минус 15 в Северна и Западна България.
Тези януарски студове са характерни за развитието на времето и през февруари и март. От 12 февруари започват валежи, на 13-14 се очакват и снеговалежи, които ще повишат чувствително снежната покривка. Следващият период с валежи от сняг ще бъде в края на февруари.
Според Рачев в България под зима се разбира
средна дневна температура под 5 градуса.
„Софиянци знаят, че зима вече няма, но това е климатичният показател, който дава възможност коректно да бъдат сравнявани различни територии в България“, казва още той.
„Именно по този показател столицата е колос на зимата, където тя продължава 4 месеца. Сигурно има и други градчета в България, които могат да я изпреварят. Чепеларе, Смолян и Разград са едни от местата, където е доста хладно, но те са на различна надморска височина.
Тя също оказва своето влияние. Един Самоков или Смолян, които са доста на високо, естествено биха имали един по-продължителен период на задържане на температурата под 5 градуса. Ние говорим за равнинния пояс на България до около 600 метра надморска височина“, уточнява професорът.
Пролетта през последните 7 години е доста хладна над цяла България и с повече валежи. Движението на слънцето и загряването на земната повърхност през пролетта става малко по-бавно, а когато има и полярни нахлувания, пролетта се усеща доста по-свежа и хладна, добави Рачев.