Среща между президента Радев и премиера Петков по отношение свикването на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), където да бъде обсъдена темата Северна Македония, още не се провел, става ясно от думите на говорителя на правителството Лена Бориславова, казани след коалиционния съвет, който приключи късно снощи.
Среща все още не е проведена, възможно е и през следващата седмица среща да не се състои, обясни Бориславова. Причината за това са ангажиментите на премиера Кирил Петков извън страната и пътувания, които се налага да предприеме. Диалогът обаче не е спирал, подчерта говорителят на правителството.
В края на миналата седмица премиерът Петков отправи молба към президента да свика КСНС. Няколко дни по-късно обясни, че “има информация в службите”, която е добре да бъде обсъдена на този широк форум. Последният КСНС за РС Македония беше преди шест месеца.
Президентът обаче отговори, че ще реши дали да свика заседание на консултативния съвет, след като разговаря с премиера и чуе мотивите му за провеждане на заседание. Става ясно, че този разговор още не се е провел.
А какво пречи на президента да свика КСНС – от ДЕБАТИ.БГ отговаряме в следната публикация:
Вчера президентът пък реално отказа да отговори на журналистически въпрос дали ще свика КСНС. Отново вчера в изказването си той се позова няколко пъти на решенията, взети на последния консултативен съвет, което допълнително показва, че вероятно президентът няма намерение да свиква заседание.
По думите на Станислав Балабанов от “Има такъв народ” след коалиционния съвет, въпросът дали да има свикване на Консултативния съвет за национална сигурност предстои да се обсъжда вътре в коалицията. Вчера “Демократична България” и БСП заявиха, че те подкрепят свикването на КСНС.
Попитан каква е позицията на “Продължаваме промяната” по въпроса с ветото, Балабанов отговори, че от ПП да казали, че искат решенията за РСМ да минават през парламента. Същото нещо посочва и премиерът Петков в последните си изказвания по отношение РС Македония.
“Това няма да е правителството, което ще предаде българския национален интерес”, заяви Лена Бориславова.
Бориславова не отговори пряко на въпроса дали е отчетен конкретен прогрес по отношение Северна Македония, но увери, че дипломатите в Министерството на външните работи работят.