EU guidance on how to address Europe’s socio-economic challenges in 2025

Европейската комисия публикува допълнителни политически насоки за подкрепа на държавите от ЕС в запазването на макроикономическата стабилност, като същевременно насърчава растежа и подобрява тяхната конкурентоспособност.

Това е от съществено значение за помощ на ЕС в справянето с социално-икономическите предизвикателства през следващата година. Последните насоки включват политики за еврозоната, доклад за предупредителния механизъм и съвместен доклад за заетостта за 2025 г.

Според предложението за съвместен доклад за заетостта, трудовият пазар на ЕС остава относително стабилен. Степента на заетост в ЕС достигна рекорден максимум от 75.3% през 2023 г. и се покачи до 75.8% през второто тримесечие на 2024 г. В същото време, нивото на безработица спадна до исторически ниски нива от 6.1% през 2023 г – тенденция, която продължи и през 2024 г.

Но предизвикателствата остават.

Въпреки че реалните заплати са добри, те все още не са възстановили напълно покупателната способност, загубена през предишните години. Недостатъчното предлагане на работна сила и умения също поставя пречки за увеличаване на продуктивността, иновациите и конкурентоспособността. Предложението препоръчва допълнително насърчаване на развитието на умения в целия ЕС, както и подпомагане на качествени работни места и стратегия за противодействие на бедността, за да се постигнат целите за 2030 г. в Плана за действие на Европейския стълб на социалните права.

Тази година препоръката за еврозоната призовава държавите от ЕС да действат както индивидуално, чрез изпълнението на техните планове за възстановяване и устойчивост, така и колективно в рамките на Еврозоната, с цел подобряване на конкурентоспособността и насърчаване на икономическата устойчивост.

Европейският семестър ще продължи да идентифицира социално-икономическите предизвикателства и да предоставя насоки относно необходимите политически действия. През 2025 г. Европейският семестър ще предостави специфични за всяка страна препоръки, за да се справи с основните предизвикателства, идентифицирани в съответните доклади.

За повече информация

Европейският семестър

Икономическа прогноза за есен 2024 г.

Комисията оценява плановете на държавите от ЕС за фискална стабилност и устойчив растеж

Да действаме заедно и да подготвим нашия съюз за бъдещето

Въпроси и отговори относно втората част на есенния пакет на Европейския семестър за 2025 г.

Прессъобщение: Втората част на есенния пакет на Европейския семестър адресира социо-икономическите предизвикателства за 2025 г.  

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук