Индексът на глобалните хранителни цени остана почти същият през март в сравнение с ревизираната стойност за февруари, тъй като намалението на международните котировки на зърнени култури и захар компенсира забележителния ръст в цените на растителното масло, съобщава Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Индексът, следящ месечните изменения в глобалните цени на основни търгувани хранителни стоки, достигна съвкупна стойност от 127,1 пункта през март, което е с 6,9% повече спрямо същия период на миналата година, но с 20,7% по-ниско от пиковото си ниво през март 2022 г.
Индексът за зърнените храни намалява с 2,6% през март и е с 1,1% под равнището му от същия месяц през 2024 г. Световните цени на пшеницата поевтиняват, след като опасенията около реколтата от някои основни износители в Северното полукълбо утихнаха, въпреки че валутни колебания намалиха спада. Цените на царевицата също спадат в сравнение с февруари, заедно с цените на соргото и ечемика. Индексът на цените на ориза се понижава с 1,7% поради слабото търсене на внос и наличността на големи количества за износ.
Индексът на цените на растителното масло обаче расте с 3,7% в сравнение с февруари и средно е с 23,9% по-висок на годишна база. Котировките на палмовото, соевото, рапичното и слънчогледово олио нарастват, подготвени от силното световно търсене на внос.
Ценовият индекс на месото също показва ръст – с 0,9% на месечна база и 2,7% на годишна, главно заради по-високите цени на свинското месо в Европа, след като Германия е възстановила статуса си на свободна от заболяването шап. Укрепването на еврото спрямо долара също оказа влияние. Световните котировки на птиче месо остават относително стабилни през март, въпреки предизвикателствата, породени от разпространението на инфлуенца по птиците в ключови производствени държави.
Индексът на цените на млечните продукти остава непроменен в сравнение с февруари, като по-ниските международни цени на сиренето са балансирани от увеличените котировки на масло и сухо мляко.
Ценовият индекс на захарта се понижава с 1,6% през март, главно поради признаци на намаляващо световно търсене. Н récemmentнавалната на валежи в важни зони за отглеждане на захарна тръстика в Южна Бразилия допълнително улеснява поевтиняването, докато влошените прогнози за производството в Индия и продължаващите тревоги относно общата перспектива за реколтата в Бразилия ограничават намалението на цените.