Двадесет и пет военни от многонационалните сили на НАТО в Косово Кейфор (KFOR) бяха ранени по време на сблъсъци в северната част на страната вчера. Там сръбски протестиращи настояват за оставката на етнически албански кметове. Няколко военнослужещи от италианския и унгарския контингент на Кейфор са били мишена на непровокирани атаки и са ранени, като раните им включват фрактури и изгаряния, дължащи се на експлозия на взривни устройства. Атаките бяха определени от НАТО като неприемливи. Президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че в Северно Косово 52-ма ранени сърби са потърсили помощ в клиничен център в Северна Митровица, а ранените вероятно са повече.
Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че осъжда възможно най-твърдо случилото се и нарече атаката срещу военните на НАТО абсолютно неприемлива и безотговорна.
Същевременно италианският външен министър Антонио Таяни съобщи, че сред ранените 25 военни от Кейфор 11 са италианци, от които трима са в сериозно състояние.
Сърбите в Северно Косово протестират и днес, войници на НАТО охраняват кметствата
Вчера в следобедните часове войниците на Кейфор призоваха сърбите да освободят пътя за два автомобила на специалните полицейски сили на Косово. След това войниците е трябвало да използват сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да защитят косовските полицаи в автомобилите и да разпръснат протестиращите, според свидетели и местни медии. Събралите се сърби отговорили, като хвърляли камъни и други твърди предмети.
Повредени са били и няколко автомобила на косовската полиция и един автомобил на журналисти. Снимки показват графити със сръбски националистически символи, изрисувани върху тях.
В Звечан бяха ранени около 30 военни на КейФОР и 52-ма сърби.
Днес косовската полиция и силите на НАТО Кейфор бяха забелязани да охраняват общинските сгради в Звечан, Лепосавич, Зубин Поток и Митровица – четири общини в северната част на страната, където миналия месец се проведоха предсрочни избори. Гласуването беше до голяма степен бойкотирано от етническите сърби, които са мнозинство в тези райони. На кметските постове и в местните общински съвети тогава бяха избрани само представители на етническите албанци или на други по-малки малцинства.
Полицията съобщи, че сърбите са се събрали рано сутринта днес в района на три от общинските сгради – в Звечан, Лепосавич и Зубин Поток, но не и в Северна Митровица. В Звечан те са се опитали да влязат в сградата чрез насилие и сълзотворен газ. Ситуацията в града остава напрегната, се казва в изявление на полицията.
Най-много хора са се събрали днес в Лепосавич, а основната причина е, че кметът Люлзим Хетеми вече над 24 часа се намира в сградата.
Кметовете на Звечан и Зубин поток обявиха, че няма да дойдат на работа в кметствата. Кметът на Звечан Илир Пеци каза днес, че ще работи в офис на кметството в село Липа.
Кейфор увеличи присъствието си в четирите общини, включително и в Митровица, и прикани всички страни да се въздържат от действия, които биха могли да предизвикат ескалация, като по-специално настоятелно призова „Белград и Прищина да се включат в диалога, воден от ЕС“.
Как се стигна до тук?
Насилието беше последният инцидент, след като през изминалата седмица напрежението се покачи, а Сърбия постави армията си в състояние на повишена готовност и изпрати повече войници на границата с Косово.
Миналия петък етнически сърби в Северно Косово, които са мнозинство в тази част на страната, се опитаха да блокират наскоро избраните етнически албанци да влязат в общински сгради. Косовската полиция използва тогава сълзотворен газ, за да разпръсне тълпата и да пусне новите служители в офисите. Повече от дузина сърби и петима косовски полицаи бяха ранени тогава. Същия ден сръбските войски по границата с Косово бяха приведени в повишена готовност.
Всеки опит на Сърбия да изпрати свои войски през границата обаче би означавал сблъсък с разположените там войски на НАТО, отбелязва Асошиейтед прес.
Сърбите, които са мнозинство в северната част на Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още виждат Белград като своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите отказаха да вземат участие в местните избори през април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, при избирателна активност 3,5 процента. Сърбите призоваха косовското правителство да отстрани албанските кметове от кметствата и да допусне местните администрации, финансирани от Белград, да се върнат към задълженията си.
Международни реакции
Руският външен министър Сергей Лавров определи ситуацията в Косово като „тревожна“, обвинявайки САЩ и НАТО, че претендират за доминиране в тази част на света. Голям „взрив“ се задава в центъра на Европа, на самото място, където през 1999 г. НАТО извърши агресия срещу Югославия“, заяви той по време на пътуване в Найроби в Кения.
Посланикът на САЩ Джеф Ховениър се срещна с президента на Косово Вьоса Османи, а след това заедно с посланиците на другите западни сили – Франция, Италия, Германия и Великобритания. Той проведе среща и с министър-председателя Албин Курти, като го призова да предприеме стъпки за деескалация на ситуацията и намаляване на напрежението. Посланиците предложиха новоизбраните кметове да работят в други сгради, а не от сградите на общините.
Посланикът на ЕС Томаш Шуньог пък осъди нападението над журналистическите коли, като заяви, че „на журналистите трябва да се позволи да извършват работата си, без да се страхуват за безопасността си“.
Късно вчера ръководителят на европейската дипломатическа служба Жозеп Борел осъди сблъсъците, като окачестви насилието срещу миротворците от НАТО като „абсолютно неприемливо“.
„ЕС призовава властите на Косово и демонстрантите незабавно и безусловно да деескалират ситуацията“, заяви Борел в „Туитър“.
Албанският премиер Албин Курти каза, че осъжда нападенията срещу косовската полиция, КейФОР и журналисти.
„Ултранационалистичните сръбски графити по колите на НАТО са мрачен спомен в Косово. Искаме мир и сигурност“, написа Курти в Туитър профила си.
Вучич: Ранени са 52 сърби в сблъсъците с КейФОР и косовската полиция
В извънредно обръщение към нацията снощи президентът каза, че не КейФОР е пречил на сърбите, а специалните части на косовската полиция РОСУ и албанските кметове на общини. По думите му комендантът на КейФОР за регион Изток е казал, че разбира сръбските искания и ще ги предаде на съответните органи.
„След това КейФОР поставя условие сърбите да пропуснат два военни автомобила на РОСУ зад кордона на КейФОР, който се намира по-близо до общината, защото техните албански полицаи ужасно се страхуват от присъстващите сърби, въпреки че самите сърби са обградени двойно от РОСУ и КейФОР“, отбеляза Вучич.
Вучич призова международната общност да „вразуми своето дете“ премиера на Косово Албин Курти, „защото това дете може да предизвика такова чудо, каквото никой друг не е предизвиквал“. Той подчерта, че Сърбия ще направи всичко, за да опази мира.
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич разкритикува отношението на международната общност към събитията в Косово, като заяви, че Кейфор „не защитава народа, а узурпаторите“, визирайки очевидно новите кметове. „Но ние трябва да защитаваме мира. Мирът е всичко, което имаме“, каза тя.
Министърът на отбраната на Сърбия Милош Вучевич заяви, че сръбската армия приключва разполагането си след решението за повишаване на нивото на тревога. Вучевич, който заяви, че се надява на политическо решение, също така разкритикува Кейфор, като заяви, че позицията им „изглежда така, сякаш защитават полицията от невъоръжени хора“.
Според Горан Ракич, местен сръбски политик, сърбите заявяват, че искат новите кметове, които те наричат „незаконни и нелегитимни“, да подадат оставка и да напуснат постовете си. Те също така искат специалната полиция да напусне Северно Косово.
Източник: БТА
Още международни новини – четете тук