Развитието на изкуствения интелект ще превърне 2025-а в година на революционни трансформации, прогнозират от "Майкрософт"

През 2025 г. софтуерните агенти с изкуствен интелект ще преобразят начина, по който работим и живеем. Те не само ще увеличават производителността, но и ще извършват задачи самостоятелно, опростявайки работните процеси, позволявайки на хората да се фокусират върху по-ценни занимания. Това е виждането на „Майкрософт“ относно предстоящото въздействие на ИИ върху работните среди. На основата на напредъка от 2024 г., технологичната компания предвижда, че ИИ е готов за следващия си значим напредък, описвайки шест ключови тенденции за 2025 година.

ИИ моделите ще усъвършенстват своите способности и ефективност

Моделите с ИИ ще станат по-бързи и по-добре адаптирани към специфични нужди. Те ще решават сложни задачи в наука, право и медицина, предлагащи инструменти за анализ на договори, генериране на код и управление на работни потоци.

Софтуерните агенти с ИИ ще променят работното место

Тези агенти ще трансформират работната среда, самостоятелно справяйки се с рутинни и сложни задачи – от решаване на ИТ проблеми до оптимизация на процесите. Съществуващите инструменти ще позволят на разработчиците и потребителите без технически умения да създават софтуерни агенти, което ще повиши колаборацията и ефективността на работното място.

Третата ключова точка от „Майкрософт“ се отнася до инструмента „Копилот“ (Copilot)

Агентите „Копилот“ ще направят ежедневието по-продуктивно, организирайки задачите по приоритет, обобщавайки новини и осигурявайки визуална помощ. Те ще притежават функционалност да интерпретират и обсъждат съдържанието, което потребителите виждат онлайн, увеличавайки ангажираността и продуктивността на потребителите.

Устойчиво развитие в сферата на ИИ

Зеленият ИИ ще напредне, с изграждане на центрове за данни, които не използват вода за охлаждане и са захранвани от безвъглеродни източници, като вятърна, геотермална, ядрена и слънчева енергия.

Персонализиран и отговорен ИИ

Организациите ще имат по-добър контрол върху приложение на ИИ чрез инструменти за персонализиране на филтри, управление на съдържание и прилагане на защитни механизми.

Научни напредъци, базирани на ИИ

Изкуственият интелект се явява двигател на иновации в науката, устойчивостта и здравеопазването. ИИ инструментите ускоряват научните изследвания и иновации – от предвиждане на времето до откритие на нови лекарства. През 2025 г. се очаква, че ИИ ще значително повиши производителността в борбата с предизвикателства, свързани с климатичните промени и общественото здраве.

Според „Майкрософт“, навлизаме в нов етап на взаимодействие между ИИ модели и софтуерни агенти. Те смятат, че синергията между обучението на ИИ моделите и тяхната роля в подпомагането на интелигентни софтуерни агенти ще нарасне през 2025 г. Хората и организациите ще имат възможност да избират или разработват ИИ модели, които отговарят на техните конкретни нужди, отключвайки нови възможности за иновации и влияние.

Според данните на „Майкрософт“, използването на генеративен ИИ се е увеличило от 55% през 2023 г. до 75% през 2024 г., а организациите са получили възвръщаемост от 3,70 щ. д. за всяка вложена 1 долар. Очаква се приносът на ИИ към БВП на Европа да достигне 2,7 трилиона щ. д. до 2030 г., като внедряването му се ускорява, а бизнесите отключват стойност само за 13 месеца,“ посочват от „Майкрософт“.

Трансформацията чрез ИИ продължава да напредва, тъй като организации активно го внедряват и преосмислят оперативните си модели, генерирайки нова стойност. Персонализираните асистенти, според компанията, помагат на потребителите да овладяват големи обеми информация на работното място.

„Изкуственият интелект продължава да напредва и 2025 г. ще бъде особено важна година за революционни промени“, коментира Калин Димчев, мениджър за региона на Адриатическо море в компанията. „Софтуерните агенти с ИИ, които разполагат с подобрена памет и способности за разсъждаване, ще революционизират процесите в различни индустрии, като в същото време ще дадат възможност на хората да взаимодействат с технологиите по-умно и ефикасно. Изключително важно ще бъде да се дискутира как да се очертаят границите на автономността на софтуерните агенти и да се наложи човешкият контрол, за да се гарантира, че тези напредъци са отговорни и приобщаващи.“

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук