Според проучване на „Алианц Комършъл“ (Allianz Commercial), основният бизнес риск за България е развитието на пазара. Четиринадесетото издание на годишния „Алианц риск барометър“ (Allianz Risk Barometer) показва, че факти като засилена конкуренция, нови играчи, mergers and acquisitions, стагнация и пазарна нестабилност се считат за най-сериозния риск за 2025 год., като 42% от анкетираните специалисти по управление на риска споделят това мнение. В предишното издание на проучването, този риск беше на 30%, заемайки втора позиция.
Топ тройката с най-безпокойства у нас се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, икономически политики, строги икономически мерки) и законодателни и регулаторни промени (нови директиви, протекционизъм, екологични и социални изисквания), с дял от 38% и 31% съответно.
Други значими бизнес рискове в България включват недостиг на квалифицирани работници (27%), енергийна криза (23%), природни бедствия (23%), прекъсване на бизнес активностите (19%), климатични промени (19%), политически рискове и насилие (15%) и кибер инциденти (12%).
Последните три риска са нови за българския контекст, тъй като не бяха сред десетте най-съществени заплахи за бизнеса у нас досега, според проучването.
На глобално ниво, най-голямото безпокойство за компаниите идва от кибер инцидентите (38%), които включват нарушения на данни или атаки с ransomware и IТ прекъсвания.
Прекъсването на бизнес активността (31%) е второ по важност за всички компании, а след една предизвикателна 2024 г. с природни бедствия, то е трето по значимост (29%).
Заради глобалните политически сътресения, законовите и регулаторни промени (25%) влизат в Топ 5 на рисковете (четвърто място).
Изменението на климата (19%) бележи значителен напредък, като от седмо се изкачва на пето място, с което поставя нов рекорд за значимост.
Топ десетте глобални бизнес рискове включват още пожари и експлозии (17%), макроикономическо развитие (15%), пазарно развитие (14%), политически рискове и насилие (14%) и рискове от новите технологии (10%).
Големи корпорации, средни и малки предприятия възприемат кибер инцидентите като най-голям риск. Обаче, мненията за останалите рискове значително варират. По-малките компании изразяват загрижени за местни, непосредствени заплахи, свързани със спазването на регулации, макроикономически перспективи и недостиг на квалифицирани работници.
Някои заплахи, важни за големите компании, като например климатичните промени, започват да засягат и по-малките бизнеси, а политическите рискове и насилието се изкачват нагоре в класацията. Тази тенденция е и в българското проучване, където за пръв път климатичните изменения (седмо място, 19%) и кибератаките (десето място, 12%) попадат в Топ 10 на бизнес заплахите.
Според Ванеса Максуел, главен директор по риск мениджмънт в „Алианц Комършъл“: „2024 г. беше изключителна за управлението на риска, и резултатите от „Алианц риск барометър“ отразяват несигурността, пред която са изправени мнозина по света. Взаимовръзките между основните заплахи стават все по-значими, а компаниите трябва да се фокусират на цялостен подход в управлението на риска и последователно да работят за подобряване на своята устойчивост, за да се справят с бързо променящите се рискове.”
Годишното проучване „Алианц риск барометър“ изследва основните бизнес рискове глобално и е основано на мненията на над 3778 специалисти за управление на риска от 106 страни.