Президентът на Турция Реджеп Ердоган, който снощи положи клетва за втори път начело на страната, обяви състава на новото си правителство.
Фуат Октай е назначен за първия в историята на страната вицепрезидент. Този пост в епохата на парламентарната република никога преди това не е съществувал.
Своите постове в новото правителство запазиха външният министър Мевлют Чавушоглу и министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл.
Новият финансов министър се казва Берат Албайрак. Той е женен за дъщерята на президента Ердоган – Есра.
Министър на националната отбрана стана генерал Хулуси Акар, преди това той заемаше поста на началник на Генералния щаб на турската армия.
Заемащият по-рано поста заместник-министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез оглавява министерството, което през последните години се превърна в едно от ключовите заради стратегическото географско положение на страната – свързващо енергийните потоци от Русия и Близкия изток с Европейския съюз.
Бившият вече министър на енергетиката и близък роднина на президента Берат Албайрайк ще поеме министерството на финансите.
Министерството на труда, социалното обслужване и семейството се оглавява от Зехра Зюмрют Селджук, министерството на индустрията и технологиите – от Мустафа Варанк, министерството на търговията – Рухсар Пекджан.
Министерството на земеделието и горското стопанство ще бъде поето от Бекир Пакдемирли, министерството на транспорта и инфраструктурата – от Джахит Туран, министерството на здравеопазването – Фахретин Коджа, министерството на националното образование – Зия Селджук.
Министерството на културата и туризма се оглавява от Мехмет Ерсой, министерството по въпросите на младежта и спорта – Мехмет Касапоглу, а на екологията и градоустройството – Мурат Курум.
От вчера практически Турция стана президентска република. Това означава, че държавният глава Реджеп Ердоган получава цялата власт. Той ще може да контролира съдебната власт, директно ще може да назначава хора на ръководни позиции (включително министри и вицепрезидент), ще има право да налага извънредно положение.
Турция вече няма министър-председател, тоест Бинали Йълдъръм беше последния премиер на страната. Така се слага край на една традиция просъществувала повече от 6 столетия, зародила се още във времената на Османската империя, когато ръководител на правителството /дивана/ е бил великият везир, коментират специалисти.
Парламентът запазва изключително законотворчески пълномощия и право за ограничен контрол върху работата на правителството и президента.
По време на клетвата Ердоган подчерта, че обявеното от него правителство ще работи за благото на турския народ.
На церемонията по встъпване в длъжност присъства българският президент Румен Радев – единственият представител на европейска държава.
Припомняме, че на 24 юни в Турция се проведоха предсрочни президентски и парламентарни избори. Действащият президент Ердоган победи още на първи тур с 52,59% от гласовете. Неговият основен съперник, кандидатът на Народно-републиканската партия Мухарем Индже получи 30,64%.