Резултатите от референтните лаборатории се считат за надеждни и Европейският съюз (ЕС) ги класифицира като 100% точни. Българската национална референтна лаборатория е вписана в регистъра на ЕС за лаборатории, оторизирани да диагностицират това заболяване, и нейните тестове са напълно надеждни. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ. Изказването на зам.-министра е в контекста на установеното в началото на седмицата огнище на чума сред дребните преживни животни в селскостопански обекти във Велинград.
Стратев разясни хронологията на събитията. Животните са били лекувани многократно от част от практикуващите ветеринарни лекари, и след няколко неуспешни опити, те са се обърнали към ветеринарния лекар, отговорен за фермата. Този ветеринар е потърсил помощ от официалните ветеринарни специалисти от областните служби по безопасност на храните. Когато те пристигат на място, извършват преглед и вземат проби, които дават положителен резултат за чума, добави зам.-министърът.
Стратев допълни, че съществува и друга възможност – изпращане на проби в Европейската референтна лаборатория, разположена във Франция. За да достигнат пробите до там, обаче, те първо трябва да бъдат анализирани в българските референтни лаборатории, тоест да бъдат потвърдени тук и след това да бъдат изпратени във Франция.
Общата сума, която фермерите ще получат за обезщетение, е над 700 000 лв., добави Стратев. Той уточни, че това надвишава пазарната цена. Има установен законов ред за изплащане на обезщетението, посочи зам.-министърът. След унищожаване на огнището, в рамките на три дни, собствениците трябва да подадат искане до директора на областната дирекция по безопасност на храните. След това се съставя акт и на основата на него се изплаща съответната сума, обясни Стратев.