Росен Плевнелиев

От всеки от нас зависи да построим тази България, която искаме. Това заяви президентът Росен Плевнелиев /2012-2017 г./ в приветствието си към участниците на втората годишна среща на „Милениум клуб България“, на тема „Краят на прехода“.

Членовете на „Милениум клуб” се обърнаха за съвет към бившия държавен глава с въпрос какви да са техните дългосрочни каузи и дългосрочните им цели като българи, които обичат страната си и искат да й бъдат полезни.

Росен Плевнелиев

„Мога само да се гордея да бъда заедно с вас, един държавен глава няма как да не се гордее , когато младите хора са активни”, заяви Росен Плевнелиев в началото на словото си.

„Вие търсите единението в нацията-пожелавам ви да допринесете за това и да бъдете на всички континенти, а не на три морета, продължи той. Защото често, когато говорим за три морета, пропускаме 21 век, съвремието, и не трябва да робувате на стари догми ,добре е да ги оставим в миналото”, каза Плевнелиев и даде пример с малката държава Сингапур.

Той пожела на младите хора да влязат с уменията си в държавната администрация, защото само чрез институциите те могат да се реализират.

Росен Плевнелиев

„Трябва да имаме здравия фундамент на историческата истина, за да вървим напред”, посочи Плевнелиев.

И добави:

„Познавам почти всички световни лидери, говорил съм с тях, задавал съм им въпроси , слушал съм отговорите им и все повече се безпокоя, че липсва колективното усещане за научен урок от историята на глобално ниво. Все повече и повече се притеснявам, че дори и най- големите, и най- мощните ,и най-силните , и най-богатите, може би, нямат план за това накъде сме тръгнали и как да се поучим от уроците на историята”.

Президентът говори и за вълшебните думички мир, просвета, просвещение ,прогрес, които трябва да намерят своята реализация.

„Не считам, че е прогрес тогава, когато президентът на САЩ декларира, че не мирът е на първо място, а собствените тясно национални интереси на САЩ”, каза Плевнелиев.

Росен Плевнелиев

Държавният глава в периода 2012-2017г. добави:

„И аз си задавам въпроса за прехода. Днес понякога си мисля, че най-трудното и най-тежкото предстои, защото виждам шестващите национализъм и популизъм. Трябва да бъдем равни с другите, а не да робуваме на една или друга велика сила. Голямо част от българските националисти размахват чуждо, а не българско знаме, говорят за национализъм, а не за патриотизъм.”

Той призова да обичаме родината си, независимо къде се намираме.

„Много искам прехода да свърши и да постигнем съгласие в обществото, че това е така. За да свърши прехода трябва така да напишем историята ,че тя да остане за следващите поколения и да гледаме напред, в 21 век по друг начин. Днес в обществото има разделение ,което не е преодоляно. Много българи вярват, че по време на социализма е било сигурно , спокойно, други смятат, че е имало диктат на комунистическия режим и на тайните служби, съществували са лагери и т.н. Много бивши социалистически страни сложиха социализма в музея,но ние и това не направихме. Помогнете вие, младите, за да обединим обществото и да направим един музей на 20 век, в който да разкажем истината такава, каквато е била”, каза Плевнелиев.

От своя страна председателят на УС на „Милениум клуб” Румен Чолаков каза:

„Какво означава краят на прехода и как това ни се отразява? Никой от нас няма спомени от режима преди 1989 г., защото сме родени след това и именно по тази причина се наричаме милениум поколение. Почти 30 г. след падането на Берлинската стена, дълбаейки в миналото, не забелязваме бъдещето”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук