Лаура Кьовеши
на снимката: Лаура Кьовеши

Президентът на Румъния Клаус Йоханис подписа декрет за освобождаването на ръководителя на антикорупционната прокуратура Лаура Кьовеши.

По този начин Йоханис се съобразява с решение на Конституционния съд в страната.

Лаура Кьовеши заемаше поста ръководител на Националната дирекция за борба с корупцията.

Според решението на Конституционния съд от края на май отказът на Йоханис да отстрани Кьовеши по искане на правосъдния министър противоречи на основния закон.

Кабинетът на социалдемократите изпълнява реформа, която намалява правомощията на антикорупционните прокурори, прочули се с големия дял на успешните дела срещу представители на властта.

Решенията на правителството предизвикаха многохилядни протести в няколко града в Румъния.

Лидерът на управляващата партия Ливиу Драгня беше осъден на първа инстанция на 3 години затвор в края на миналия месец заради злоупотреба със служебно положение.

Преди президентът Йоханис да подпише декрета за освобождаване на Кьовеши, управляващата коалиция вече обсъждаше процедура по суспендиране на държавния глава заради досегашното неизпълнение на решението на Конституционния съд.

Считаната от своите привърженици за символ на борбата срещу корупцията в Румъния, 44-годишната Лаура Кьовеши, бе назначена да оглави тази прокуратура през 2013 г. от бившия президент Траян Бъсеску.

През 2016 г. президентът Йоханис потвърди нейното назначение за последен мандат от още три години.

Тя е в остър конфликт с правителството от месеци заради критиките си срещу спорни проекти за съдебна реформа

През април румънският президент отхвърли искането на правителството да освободи популярната в страна шефка на антикорупционната прокуратура.

Министърът на правосъдието Тудорел Тоадер започна процедурата по уволняване на Кьовеши през февруари, след като обвини прокурорът в „увреждане на образа” на Румъния и превишаване на правомощията си.

Искането за освобождаване доведе до мащабни улични протести в Букурещ, а Европейската комисия изрази тревогата си, че резултатите от борбата с корупцията в Румъния не са необратими.

Над 100 000 души бяха подписали петиция, призовавайки Йоханис да не освобождава Лаура Кьовеши.

Той се вслуша в призивите и отказа с аргумента, че мотивите на правосъдния министър са крайно неубедителни.

Лаура Кьовеши си е много врагове в Румъния, тъй като много от осъдените от антикорупционната прокуратура са близки до управляваща социалдемократическа партия.

По-рано тази година Кьовеши заяви, че агенцията е разследвала рекорден брой случаи през 2017 г. въпреки „безпрецедентните атаки“ на политическите органи.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук