Удовлетворен съм, че всички представители и участници в съвета се отнесоха изключително отговорно и конструктивно от разискването на проблемите и изработване на предложенията. Изнесоха се важни доклади по рисковете и заплахите на националната сигурност, състоянието на структурите и органите от системите за национална сигурност и мерките за сигурността на държавата. Това каза след края на продължилия близо 4 часа Консултативния съвет по национална сигурност, президентът Румен Радев.

„Удовлетворен съм от факта, че всички се обединихме около издигането като основен приоритет личният състав от сектор „Сигурност”, необходимите мерки за доокомплектоване, кадрово и професионално развитие. Обединихме се, че проектите трябва да имат своята ускорена реализация. Не трябва да забравяме, че е важно да осигурим поддръжката на техниката и въоръжението за личния състав до изтичането на техния ресурс и замяната им с техни образци“, добави Радев.

Върховният главнокомандващ добави, че стратегията за национална сигурност ще бъде актуализирана, защото „вече не съответства на съвременната среда за сигурност, а тя е основополагащият документ, върху който се градят способностите в сектора”.

Президентът добави, че ще бъде усъвършенствана и нормативната уредба, която регламентира устройството и функционирането на системата за защита на националната сигурност и включените в нея държавни органи и структури.

Участниците в първия за президента Радев Консултативен съвет за национална сигурност са се съгласили да се разработи план за достигане на 2% от БВП за отбрана до 2024г.

На излизане от президентство, премиерът Бойко Борисов каза, че диалогът е бил „нормален и конструктивен”. Той отрече да има конфликт между него и президента относно модернизацията на въоръжените сили и изтребителите.

Нищо не отменям. 2024 г. е крайният срок, в който трябва да се постигне 2% от БВП. Освен това, това са търговски преговори, дали да са танкове, дали да е транспортьори, дали е за кораби, няма значение. Фирмите, които ги произвеждат в света са няколко държави. Те печелят много големи пари от тях. Има държави, които са  постигнали до 15 -20 години разсрочване на вноските на даден самолет, кораб или машина. Ние нямаме никакъв спор с президента, че трябват нови самолети, танкове и всичко останало“, каза Борисов.

Независимо, че според президента Румен Радев съветът е преминал отговорно и конструктивно, а премиерът Борисов отрече да има конфликт между тях, двамата влязоха в задочен сблъсък в края на миналата седмица. Повод стана решението на правителството да отмени покупката на нов боен самолети и да пренасочи парите за купуването на нови бойни машини и кораби. Тогава държавният глава обвини кабинета, че често променя позицията си. Премиерът отвърна, че армията „не е само самолети и че те ще са последни“ при модернизацията на въоръжените сили.  А вицепремиерът Томислав Дончев добави, че няма промяна в позицията на правителството и се следват плана и програмата за развитие на войската.

Днес КСНС се обедини около идеята за ускорена промяна на тези стратегически документи за модернизация на армията.

И дали следвайки днешните решения или по съвпадение, утре на правителственото заседание, част от темите са „военни“. Предстои кабинетът да оттегли приетия наскоро доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2016 г. Пак утре ще се приеме проект за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили, променят и наредбата за дейностите свързани с оръжията.

Темата на КСНС беше „Рискове и заплахи за националната сигурност на Република България и необходими мерки за нейното укрепване“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук