Румен Радев, Виктор Орбан
на снимката: президентът Румен Радев и премиерът на Унгария Виктор Орбан

На 20 декември, петък, в 12:30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на „Дондуков“ 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми от дневния ред на Европейския съюз и средата за сигурност в региона, се очаква да бъдат във фокуса на разговора.

След срещата българският президент и унгарският министър-председател ще направят съвместни изявления за медиите в Гербовата зала.

В началото на месеца Орбан се срещна с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и с милиардера Илон Мъск във Флорида, а ден по-късно проведе и разговор с руския президент Владимир Путин.

Националистът Орбан от дълго време е поддръжник на Тръмп. Той е все по-изолиран сред европейските си колеги заради връзките си с Русия и заради противопоставянето си на отпускане на военна помощ за Украйна – позиция, която подкрепя и българският президент.

Орбан нарече Тръмп човек на мира, който бързо ще сложи край на войната в Украйна и очаква личните му връзки с новоизбрания президент да подобрят позицията му в политически фрагментирания ЕС и да засилят подкрепата за неговите крайнодесни съюзници.

Орбан влезе в ролята на основен медиатор по отношение на войната в Украйна увери Путин, че работи за улесняване на постигането на мирно решение за Украйна, „включително като вземе предвид контактите си с редица западни лидери“. Според пресслужбата на Кремъл Путин е уверил Орбан, че „Украйна не иска мирно уреждане“.

Радев и Орбан демонстрират добри отношения. На 18 юли, когато българският президент представяше България на европейската среща на върха в Англия, той беше уловен в един кадър с няколко други пропутински настроени лидери – Виктор Орбан, сръбския президент Александър Вучич и президента на Азербайджан Илхам Алиев.

Седмици по-рано Радев беше Будапеща при Орбан, докато се очакваше той да бъде домакин на среща на НАТО в София.

Виктор Орбан няма влияние върху руския президент Владимир Путин, а Украйна не се нуждае от неговото посредничество в евентуални мирни преговори“, заяви в отговор украинският президент Володимир Зеленски.

„Украйна е силна страна и го е доказала на бойното поле по време на агресията на Путин. Дали някой друг в Европа има този опит сега? Не. А дали Орбан разполага с такава армия? Не. Как той ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка? Нека си я запази“, каза Зеленски.

Унгария поддържа тесни връзки с Москва въпреки руската инвазия в Украйна, като често критикува санкциите на ЕС срещу Русия и блокира военната помощ за Киев.

Украинският президент заяви, че Киев се нуждае от преки отношения със САЩ, като отхвърли ролята на Орбан като посредник.

„Министър-председателят Орбан няма да успее. Няма да допусна нито него, нито хора като него“, каза той, като уточни, че забележките му са били насочени към Орбан, а не към унгарския народ, който според него в преобладаващата си част подкрепя Украйна.

На този фон снощи правителството на Димитър Главчев представи проект за 10-годишно споразумение с Украйна в сферата на сигурността и отбраната, по което Народното събрание трябва да се произнесе.

Парламентарната група на „Възраждане“ настоява България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна, заяви председателят ѝ Костадин Костадинов в декларация от трибуната на Народното събрание.

„Становището на ПГ на „Възраждане“ е България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че накърнява интересите на държавата ни, застрашава нашата безопасност и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност. Нека да се максимално ясно – хората, които ще приемат това решение и хората, които ще го подпишат, на първо място Главчев, подлежат на съдебна отговорност за държавна измяна“, каза Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“.

Подобно становище изразиха и от левицата.

„От „БСП – Обединена левица“ заявяваме категорично: служебното правителство не бива да подписва това споразумение. Настояваме, г-н Главчев да гарантира, че няма да подпише споразумението при срещата си с украинския президент на 19 декември. Призоваваме парламентарните групи да изпратят такова писмо до МС още днес, за да няма възможност премиерът да направи този срамен акт“, заяви Борислав Гуцанов.

Споразумението беше приветствано от ПП-ДБ и ДПС-Ново начало.

„Естествено, че го подкрепяме, най-малкото, защото то по никакъв начин не промяна политиката на България, която е била до момента. То е важно в много отношения. Първо, то е общоевропейско и ще бъде прието на общоевропейско ниво и второ, България трябва да има адекватно отношение към Украйна. Съвсем скоро и България да участва сериозно във възстановяването на Украйна, където ние ще имаме много възможности като държава. Така че, това е абсолютно безспорно за нас, един доста рутинен акт“, коментира Иво Мирчев- ПП-ДБ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук