Бойко Борисов и Зоран Заев
на снимката: премиерите на България и Македония - Бойко Борисов и Зоран Заев подписват Договора за добросъседство

Британският мозъчен тръст за отбрана и сигурност RUSI анализира Договора за добросъседство, подписан на 1 август, между България и Македония.

 

София и Скопие заровиха томахавките, точно в момент, в който България се подготвя за председателството си на ЕС от януари 2018г.

Въпреки това, старите вражди между двете държави и войната за името на Македония с Гърция, могат да навредят на желанието на Скопие да се присъедини към ЕС и НАТО.

През януари 2018-та, България ще поеме ротационното председателство на ЕС за първи път, откакто се присъедини към общността през 2007г.

Заради желанието на Великобритания да напусне ЕС, председателството се измести с 6 месеца, а европейското бъдеще на Западните Балкани ще е един от основните приоритети на София.

С подписването на Договора за добросъседство между България и Македония на 1 август, изглежда, че София вече започва да работи по този приоритет.

Споразумението беше приветствано от Европа като „исторически напредък”. Най-голямата опозиционна партия в Скопие – ВМРО-ДПМНЕ, която ръководеше Македония от десетилетие, отхвърли сделката, защото „условията подкопават идентичността на страната”. Тоест, ако правителството в Македония се смени, съществува риск от изпълнението на споразумението.

Бойко Борисов и Зоран Заев
на снимката: премиерите на България и Македония – Бойко Борисов и Зоран Заев подписват Договора за добросъседство

През 2001г. Македония беше единствената държава от Западните Балкани, която подписа Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС.

Въпреки това, пътят й към Европа и НАТО е осеян с препятствия, например, спорът за името с Гърция.

За България „македонският въпрос” не е чак такъв проблем, но София няколко пъти упражни своето влияние, подобно на Гърция, да блокира членството на Македония в ЕС и НАТО.

През последните две десетилетия, отношенията между България и Македония се люшкат между любовта и омразата. Независимо, че София бе първата, която призна независимостта на Скопие от Югославия през 1992г., тя продължава да отрича съществуването на македонски език и народ.

В допълнение, след като България се присъедини към европейското семейство, стотици хиляди македонци поискаха българско гражданство и сега се радват на същите права като останалите европейци.

Споразумението предполага, че и двете страни са направили някакъв компромис. Съществуването на македонския език вече, като че ли, не е проблем за българите и това е записано под чл. 14.

Освен това македонските власти обещаха да не се намесват във вътрешните проблеми на България, като например правата на малцинствените македонци (член 11/5).

На Договора може да се гледа като стъпка напред в разрешаването на двустранните проблеми. Пътят обаче няма да е лек. Предвидено е създаването на комисия от експерти, които да приложат „научен подход” при представянето на исторически събития. И това е доста притеснително.

Бойко Борисов и Зоран Заев
на снимката: премиерите на България и Македония – Бойко Борисов и Зоран Заев подписват Договора за добросъседство

Комисията трябва да дава годишен отчет и на двете правителства за своята работа, но това лесно може да се превърне в повод за скандал. Различният прочит на историческите събития, независимо от научния подход, може да повлияе неблагоприятно на същността на споразумението и на необходимите икономически и транспортни проекти, като например трансграничните влакови връзки и магистралите.

На теория, споразумението може да позволи на България допълнително да забави членството на Македония в ЕС и НАТО, ако сметне, че някои член на Договора не е добре изпълнен.

Имайки предвид това, трябва да отбележим, че на Скопие може да се наложи да направи повече отстъпки при изпълнението на споразумението със София.

В името на истината трябва да споменем и сходния договор, който Македония и Гърция подписаха през 1995г. Тогава Атина обеща, че няма да блокира присъединяването на Скопие към международните организации. Резултатът обаче е различен.

Бойко Борисов и Зоран Заев
на снимката: премиерите на България и Македония – Бойко Борисов и Зоран Заев подписват Договора за добросъседство

Независимо от всичко, не трябва да подценяваме Балканите. Ако всичко върви по план, по време на председателството си на ЕС, София може да подкрепи Македония по пътя й към ЕС.

ЕК ще поиска преговорите с Македония да започнат отново и България ще има възможността да лобира това да се случи.

Всъщност, споразумението показва, че новото правителство в Скопие, водено от премиера Зоран Заев, има готовност да взима тежки решения и компромиси.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук