Историкът и политолог акад. Валерий Гарбузов е уволнен от длъжността директор на Института за САЩ и Канада към Руската академия на науките (РАН) след негови публикации за местната пропаганда, обяви държавната агенция ТАСС.
„Да, вчера получих заповед за разтрогване на моя договор. Причина не ми беше съобщена“, каза Гарбузов пред ТАСС.
Уволнението на академика, който от 2016 г. оглавява Института за САЩ и Канада към РАН, е свързано с негова скорошна статия за руската пропаганда и мястото на Русия в световната политика, предадоха зависими и независими от Кремъл медии.
В края на август „Независимая газета“ публикува дописка на акад. Гарбузов, в която той пише, че в „атмосферата на псевдопатриотическо безумие“ и в условията на „пълзяща реставрация на Сталинизма“, руската пропаганда създава нови митове: „за кризата на глобализацията и целия англо-саксонски свят“, за нова „антиколониална революция“, за „провала на американската доминация“ и за целия „упадък на Запада“.
В кратката си статия Гарбузов отбелязва, че за раждането и разпространението на тези митове няма никакво основание. „Доминацията на САЩ е обективен и постоянно действащ фактор, започнал да се формира в началото на XX век и съществуващ и до днес“, пише руският академик, член на РАН и живеещ в Русия до ден днешен.
Днес на планетата съществуват всичко на всичко две неформални империи – САЩ и Китай. Русия представлява бивша империя, наследница на съветската свръхдържава, преживяваща крайно болезнения синдром на изгубеното имперско величие“, заключава историкът.
Според акад. Гарбузов, с помощта на такива митове за „упадък на Запада“ руската пропаганда формира „съвременно утопично съзнание“. И със съжаление отбелязва, че населението на Русия „с поразителна лекота, наивно и без да се замисля възприема тезисите на тоталната държавна пропаганда.“
Публикацията на Валерий Гарбузов в „Независимая газета“ бе веднага разбита на пух и прах от руските пропагандистки тв и всякакви канали, а той беше уволнен без обяснения. Руската академия на науките засега мълчи по въпроса.
В същото време срещу голямата руска театрална и киноактриса – 85-годишната Лия Ахеджакова, е започнало дело с обвинение за „дискредитация на руската армия“, съобщи отново вярната на Путин ТАСС.
Според държавната агенция, делото е свързано с това, че Лия Ахеджакова излязла на театрална сцена в Германия с украинския флаг. В края на юли актрисата играла в спектакъла „Моят внук Вениамин“ в Бремен. След представлението тя излязла да се поклони на сцената със синьо-жълтото знаме. Зрителите приветствали постъпката на възрастната актриса, от залата се чували викове „Браво!“ и „Благодарим“. Снимки и видеа с появата на Ахеджакова с украинското знаме били широко разпространени из социалните мрежи.
След което шефът на руския Федерален комитет за безопасност и борба с корупцията (!) Виталий Бородин поискал Главната прокуратура на Русия да провери 85-годишната дама за „дискредитация на армията“, настоял да й бъдат отнети всички държавни звания и награди, а освен това да й заведат дело за държавна измяна.
Независими руски медии (които вече са базирани извън държавата, б.р.) напомниха, че въпросният Виталий Бородин редовно пише доноси срещу хора, които смята за противници на властта. Досега той е донасял на прокуратурата за актьора Данил Козловски, за суперзвездата Алла Пугачова и за още творци, несъгласни с политиката на Кремъл.
Всъщност Лия Ахеджакова отдавна не излиза на сцената в руските театри, защото от самото начало открито се обяви против руската агресия в Украйна. След нейната заявена позиция всички спектакли с нейно участие бяха свалени от репертоара на театрите.
Всичко за войната в Украйна – четете тук