Путин - Шойгу
На снимката: Владимир Путин и Сергей Шойгу

Русия обвини Съединените щати в пряко участие във войната в Украйна, докато първият кораб, превозващ украинско зърно за световните пазари след инвазията на Москва, се насочи без проблеми към Ливан, съобщи „Ройтерс“.

Русия заяви, че реагира на коментарите на Вадим Скибицки, заместник-ръководител на военното разузнаване на Украйна, относно начина, по който Киев използва доставените от САЩ системи за изстрелване на ракети с голям обсег HIMARS, основани на това, което той нарече „отлични сателитни изображения и информация в реално време“.

Скибицки заяви пред британския вестник „Telegraph“, че преди ударите се провеждат консултации между служители на американското и украинското разузнаване и че Вашингтон има ефективно право на вето по отношение на планираните цели, въпреки че според него американските служители не предоставят пряка информация за целите.

Руското министерство на отбраната, оглавявано от близък съюзник на президента Владимир Путин – Сергей Шойгу, заяви, че интервюто показва, че Вашингтон е въвлечен в конфликта въпреки многократните твърдения, че ограничава ролята си до доставки на оръжие, тъй като не желае пряка конфронтация с Москва.

„Всичко това неоспоримо доказва, че Вашингтон, противно на твърденията на Белия дом и Пентагона, е пряко въвлечен в конфликта в Украйна“, се казва в изявление на руското министерство на отбраната.

Доставките на сложни оръжейни системи с далечен обсег на действие от западните държави за Украйна се смятат за жизненоважни, ако силите на Киев искат да обърнат хода на войната, в която Русия разчита основно на бомбардировки на градски райони на големи разстояния.

Руската словесна атака срещу Вашингтон дойде, след като Турция заяви, че първият кораб, превозващ украинско зърно, след като руската инвазия блокира износа преди повече от пет месеца, е на път да пристигне безопасно в Истанбул във вторник вечерта.

Отпътуването на кораба в понеделник от украинското пристанище Одеса за Ливан през Турция по силата на споразумение за безопасно преминаване от 22 юли породи надежди за следващи такива отпътувания, които биха могли да помогнат за облекчаване на нарастващия недостиг на храна в световен мащаб.

Турция очаква всеки ден около един кораб със зърно да напуска украинските черноморски пристанища, докато трае споразумението за безопасно преминаване, заяви във вторник високопоставен турски служител, пожелал да остане анонимен, отбелязва „Ройтерс“.

Организацията на обединените нации предупреди за риска от множество гладни епидемии през тази година заради войната в Украйна.

Плаването в понеделник стана възможно, след като Турция и ООН посредничиха за сключването на споразумение за износ на зърно и торове между Русия и Украйна – рядък дипломатически пробив в конфликта, който се превърна в продължителна война на изтощение, откакто руските войски преляха границата на 24 февруари.

Украинският президент Володимир Зеленски в нощното си обръщение късно в понеделник нарече отплаването на кораба „първия положителен сигнал“, но предупреди, че е твърде рано да се прогнозира как ще се развият нещата.

„Не можем да си правим илюзии, че Русия просто ще се въздържи от опитите си да наруши украинския износ“, каза той.

Известна като житницата на Европа, Украйна се надява да изнесе 20 млн. тона зърно, съхранявано в силози, и 40 млн. тона от реколтата, която е в ход, първоначално от Одеса и близките Пивден и Черноморск, за да помогне за разчистването на силозите за новата реколта.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук