украйна войска

Русия заяви, че е готова да продължи преговорите със САЩ за европейската сигурност, но не е оптимист за възможните перспективи, след като Вашингтон и  НАТО отново отхвърлиха ключова част от предложенията на Русия за нов ред за сигурност след Студената война, пишат от „Гардиън“.

През последните седмици напрежението нарасна, след като Русия разположи над 100 000 войници и тежки оръжия на границата си с Украйна, което породи опасения за планирана инвазия.

В четвъртък главният говорител на Владимир Путин, Дмитрий Песков, заяви, че „няма много причини за оптимизъм“, след като предишния ден САЩ и НАТО отхвърлиха исканията на Москва за вето върху потенциалното членство на Украйна в НАТО.

Москва се нуждае от време, за да анализира американския документ, и няма да „бърза с оценките“, добави Песков.

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров заяви, че основното безпокойство на Москва – потенциалното присъединяване на Украйна към НАТО – не е било разгледано, но има надежда „за започване на сериозен разговор по второстепенни въпроси“.

„В този документ няма положителен отговор по основния въпрос“, каза той.

Един от говорителите на Лавров изглежда изключи възможността за война с Украйна в коментарите си, които доведоха до скок в стойността на руската рубла, тъй като инвеститорите придобиха увереност, че конфликтът може да бъде избегнат.

„Вече многократно сме заявявали, че страната ни не възнамерява да напада никого. Смятаме дори мисълта за война между нашите народи за неприемлива“, заяви Алексей Зайцев, говорител на външното министерство.

Фокусът отново се насочва към Путин, който все още не е изразил своя отговор и се запознава с документа.

Президентът на Украйна Владимир Зеленски даде оптимистична оценка на последните дипломатически ходове, като отбеляза, че неговите дипломати ще се срещнат с колегите им от Русия, Германия и Франция след две седмици в Берлин. Дипломатите от четирите страни се срещнаха в Париж в сряда и се договориха да продължат разговорите.

Украйна се опитва да омаловажи съобщенията за предстоящо нападение от страна на Русия. Един от помощниците на Зеленски заяви пред Ройтерс, че граничната „истерия“ за руска атака пречи на опитите на Киев да получава заеми на международните капиталови пазари. Украйна, която се бори за достъп до частни средства, възнамерява да търси 5 млрд. долара под формата на заеми от правителства и международни институции.

Натискът върху Русия се засили, след като външният министър на Германия Аналена Бербок даде ясна индикация, че газопроводът „Северен поток 2“ ще бъде част от пакета санкции, ако Москва предприеме инвазия. „Работим по силен пакет от санкции“ със западните съюзници и той обхваща няколко аспекта, „включително „Северен поток 2“, заяви Бербок пред Бундестага.

Изказването ѝ дойде малко след като Държавният департамент на САЩ заяви, че газопроводът ще бъде спрян, ако Русия нахлуе в Украйна. Газопроводът, свързващ Русия и Германия, беше завършен през септември миналата година, но регулаторното одобрение все още не е получено.

Бербок отново потвърди, че Германия няма да отмени забраната си за износ на оръжия, въпреки натиска от страна на съюзниците.

Германия бе подложена на критики от страна на кмета на Киев Виталий Кличко, който определи предложението на Берлин да изпрати 5000 военни каски като шега.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук