Русия ще се откаже от Международната космическа станция (МКС) след 2024 г. и ще се съсредоточи върху изграждането на свой собствен орбитален пост, заяви във вторник новоназначеният ръководител на космическата дейност на страната, пише „Гардиън“.
Юрий Борисов, който по-рано този месец беше назначен за ръководител на контролираната от държавата космическа корпорация Роскосмос, заяви по време на среща с Владимир Путин, че Русия ще изпълни задълженията си към партньорите си в МКС, преди да напусне проекта.
„Решението за напускане на станцията след 2024 г. е взето“, каза Борисов.
Изявлението му потвърди предишни изявления на руски космически служители за намерението на Москва да напусне станцията след 2024 г.
Въпреки разрива, по-рано този месец НАСА и Роскосмос сключиха споразумение астронавтите да продължат да се возят на руски ракети, а руските космонавти да се качват на МКС с частната американска ракетна компания SpaceX от есента.
Споразумението гарантира, че на борда на МКС винаги ще има поне по един американец и един руснак, за да се поддържа безпроблемното функциониране на двете страни на аванпоста, твърдят представители на НАСА и Русия.
Размяната се подготвяше отдавна и беше финализирана въпреки търканията във връзка с войната в Украйна в знак на продължаващото руско-американско сътрудничество в космоса.
Във вторник високопоставен служител на НАСА заяви пред Ройтерс, че Русия не е съобщила за намерението си да се оттегли от МКС.
МКС се състои от Канада, Япония, Руската федерация, Съединените щати и единадесет държави-членки на Европейската космическа агенция (Белгия, Дания, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Норвегия, Испания, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство).