Русия трябва да бъде подготвена за възможни опити на Запада да й откаже достъп до глобалната мрежа. За целта тя трябва да изгради свои самодостатъчни „сегменти“ от нея, заяви вчера президентът Владимир Путин. Коментарите му идват само дни след като руските законотворци подкрепиха затягане на контрола над интернет в страната като защита срещу чужда намеса.
Критиците на решението веднага отбелязаха, че това законодателство може да разстрои интернета в Русия и да се използва за задушаване на инакомислещите.
Законът цели да направлява интернет-трафика и данните през точки, контролирани от държавната власт, и предлага изграждане на национална система от домейни, която да позволи мрежата в Русия да продължи да функционира дори ако страната бъде отрязана от чуждата онлайн инфраструктура. Путин все пак не смята, че това е много вероятно.
„Не мога да говоря вместо нашите партньори и за това какво крият „в ръкава си“, но мисля, че това /да отрежат Русия от мрежата – бел. ред./ ще им нанесе колосални щети. Не само от икономическа и политическа гледна точка, но също така и по отношение на разузнаването им. Това е тяхно изобретение, така че те слушат, виждат и четат всичко, което се казва, и складират тази информация. Те ни биха могли да правят това /ако Русия бъде отрязана – бел. ред./. Теоретично обаче всичко е възможно, затова трябва да създадем наши собствени сегменти, които не зависят от никого“ – каза руският президент.
По думите на Путин Русия няма да се самоизключи от глобалния интернет, а трябва да продължи да се усъвършенства в тази насока.
„Ние не се самоизключваме. Ако това се случи, щетите ще бъдат много големи, ако не и огромни – заяви той – Трябва да се развиваме, да инвестираме пари в това, да не съжаляваме и да запомним, че това е една от ключовите области на развитие на света като цяло, и в частност на нашата страна.“
Според Владимир Путин „колкото повече суверенитет има, включително и в дигиталната сфера, толкова по-добре“.