Турски поток
Снимката е илюстративна

Регистрираната в Белград руска компания IDC (Infrastructure Development and Construction), която беше главен изпълнител за изграждането на газопровода „Турски поток“ през Сърбия, също ще бъде подизпълнител на българския участък от газопровода, предаде кореспондентът на БГНЕС от Белград.

Информацията потвърждава изявление на ръководителя на „Сърбиягаз“ Душан Баятович, че компаниите, изградили сръбския участък на „Турски поток“, могат да помогнат на съседите в България да завършат работата си възможно най-скоро, защото без българската част от газопровода няма да има газ за Сърбия. Забавянето на проекта от българска страна предизвика в края на миналата година острите забележки на президента Путин, с които премиерът Борисов не се съгласи, като каза, че реализацията на проекта се движи в график и спарид европейските правила.

Разрешението за изграждане на газопровода от България до Сърбия е дадено от саудитския консорциум „Аркад“( Arkad). Порталът „Si News“ припомня, че „Булгартрансгаз“ е подписал договор за 1,1 милиарда евро с „Аркад“, който е със седалище в Саудитска Арабия.

IDC ще изгради над 100 километра газопровод от границата със Сърбия през територията на България в качеството си на един от подизпълнителите на строителството на газопровода. Компанията, която има опит при осъществяването на такива мащабни проекти, ще използва машините и част от работниците, с които е построен „Турски поток“ през Сърбия. Те ще подготвят терена, ще монтират и заваряват тръбите на тръбопровода, т.е. ще бъде извършена комплексна услуга.

IDC ще изгради тръбопровода от границата със Сърбия до вътрешността на България, използвайки своята техника. Договорът с изпълнителите вече е подписан и работата трябва да започне през март. Изграждането на трасето през България е разделено между пет подизпълнители, които трябва да завършат построяването на две компресорни станции в България. Според информация на в. „Политика“, руската компания е спечелила търга за изграждането на „Турски поток“ през Сърбия като основен изпълнител, а един от техните подизпълнители е „Сърбиягаз“ заедно с италианската „Saipem“.

Участъкът на главния газопровод от България до унгарската граница, който ще доставя руски газ от Турски поток, е проектиран от италианско-сръбския консорциум „Saipem-Srbijagas“.

Сърбия има да приключи изграждането на компресорната станция на границата с Унгария, където продължава „Турски поток“. Според информациите, най-голям проблем бизнесът срещнал при намирането на заварчици, които в Сърбия са малко и без които работата не може да бъде завършена.

Първият 11-километров участък от газопровода „Турски поток“ през територията на България вече е завършен от местна компания, като проектът е на стойност 14,2 милиона евро. Очаква се строителството на втория участък от газопровода да бъде завършено до следващия отоплителен сезон.

През май 2017 г. руският „Газпром“ започна изграждането на първия участък от тръбопровода „Турски поток“ чрез полагане на 930-километров тръбопровод под Черно море до турското крайбрежие. Той е предназначен да снабдява Турция с газ. Друга част от тръбопровода, по който ще се доставя газ за държавите от Южна и Югоизточна Европа, е с дължина 180 километра и ще преминава през турска територия до границата със съседните страни. Капацитетът на всяка от двете отсечки на тръбопровода е 15,75 милиарда кубически метра газ годишно.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук