Трима руски журналисти са били убити в Централноафриканската република (ЦАР). Телата на убитите са били открити на пътя на 23 км. от град Сибут. Предполага се, че неизвестни лица са устроили засада, поставяйки препятствие на пътя. Шофьорът им все още е в неизвестност.
„Те са се връщали от град Кага Бандоро“, каза пред АФП източник от района.
Руски представител по сигурността в Банги каза, че представителите на Русия в ЦАР нямат информация в страната да се намират руски журналисти.
Журналистите Кирил Радченко, Александър Расторгуев и Орхан Джемал пристигнали в ЦАР, за да информират за дейността на „Вагнер“, съобщиха от медийната организация, за която журналистите работели.
Наемническата компания „Вагнер“, която е активна в ЦАР, е много активна и в Сирия, където присъства с около 2 500 бойци, и е поставена под американски санкции заради предполагаемото си участие в украинския конфликт. Анализатори казват, че Москва използва тази частна военна компания за да може да извършва военна дейност при горещи конфликти и да не брои жертвите.
Военният експерт от Москва Павел Фелгенхауер каза на „Франс прес“, че „Вагнер“ най-вероятно гледа на своите операции в ЦАР повече като на възможност за бизнес, отколкото като на военно начинанине.
„Можем да приемем, че от Кремъл са дали зелена светлина за действията на „Вагнер“ в ЦАР, когато ръководството на страната посети Русия (през май тази година) – каза той – Без одобрението от Кремъл „Вагнер“ нямаше да са там.“
Фелгенхауер уточни, че наемниците в Африка получават доста по-високо заплащане отколкото тези, които участват в конфликта в Източна Украйна, което прави начинанието по-привлекателно за потенциални участници в него.
Очевидно работата на групата в ЦАР се води паралелно с официалната роля на Русия в страната. През декември на Москва беше разрешено от ООН да осигурява оръжие и обучение на въоръжените сили на страната.
ЦАР, макар и богата на минерали, включително на уран, е една от най-бедните и нестабилни държави в света. Страната изпадна в дълбока криза и насилие, след като през 2013 г. от власт падна дългогодишния лидер Франсоа Бозизе. Той беше свален от мюсюлмански бунтовнически съюз. Група от предимно християнски милиции се вдигна, за да окаже съпротива на бунта.
Сегашният президент на страната Фаустин-Арчанг Тоуадера контролира много малка част от територията на държавата и то само с помощта на 13 000 умиротворители от ООН. Голяма част от ЦАР е поделена и се контролира от 15 милиции.