С международна конференция се отбелязва 50-годишнината на специалността "Арабистика" в Софийския университет

Искрено ми е приятно да поздравя от името на академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по случай 50-годишнината на специалността „Арабистика“. В навечерието на Международния ден на арабския език, ние отбелязваме не само този важен юбилей, а и напредъка в знанията, образованието и изграждането на културни и научни мостове, отбеляза ректорът на СУ проф. Георги Вълчев при откриването на международната научна конференция „Изтокът – близък и далечен: Текстове, общества и култури“.

Тази конференция е организирана в чест на 50-годишния юбилей на специалността „Арабистика“ в Софийския университет. Съорганизатори на събитието са катедрата „Арабистика и семитология“ от Факултета по класически и нови филологии, съвместно с Института за исторически изследвания към Българската академия на науките.

В условията на глобални предизвикателства и бързи промени, работата на катедрата „Арабистика и семитология“ е показател за отговорност и високи стандарти, допринасяща за обогатяването на знанията за дълбокото културно и историческо наследство на Изтока, коментира ректорът. Той акцентира, че доброто разбиране на езика, историята и културите на народите създава стабилни връзки, основани на взаимно уважение и равенство.

Изразявам своето искрено удовлетворение от тясно сътрудничество между катедрата „Арабистика и семитология“ и посолството на Кралство Мароко и благодаря за важната подкрепа от тяхна страна, сподели проф. Георги Вълчев. Той добави, че академичният екип на катедрата е направил специалността значима сила в научните изследвания и образованието по арабистика, не само в България, но и в международен мащаб.

По време на конференцията проф. Георги Вълчев награди с Почетния знак на ректора на СУ Закия Ел Мидауи – посланик на Кралство Мароко и доайен на дипломатическия корпус в България. Отличието й се дава „за забележителни заслуги за развитието на отношенията между академичните институции в България и Кралство Мароко, както и за значимия й принос за укрепване на партньорството на СУ с дипломатическите представителства в области като образованието и науката“.

Конференцията беше ръководена от проф. д-р Симеон Евстатиев – ръководител на катедрата „Арабистика и семитология“.

Приветствия към събитието отправиха и проф. Гергана Петкова – декан на Факултета по класически и нови филологии, проф. д-р Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания към БАН, Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи, проф. Йордан Пеев – доайен на българската арабистика и ислямознание, проф. Цветан Теофанов – председател на фондацията „Проф. Цветан Теофанов“.

Днес сме тук, за да отпразнуваме 50-годишния юбилей на „Арабистиката“ в Софийския университет – значим юбилей, не само защото отбелязва половин век, а и 50 години на постоянен напредък, сподели проф. Гергана Петкова – декан на Факултета по класически и нови филологии. Тя акцентира, че катедрата „Арабистика и семитология“ е лидер в изследванията на арабския свят както в България, така и в региона, и модел за подражание благодарение на отличните резултати в обучението на студентите и високите научни достижения, които поставят българската арабистика на международната научна сцена.

Проф. д-р Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания към БАН, коментира, че катедрата „Арабистика и семитология“ е единственото учебно заведение, което подготвя студенти, докторанти и специалисти в областта на арабския език, култура, история и ислямска религия. Той отбеляза, че катедрата е постигнала значимо високо реноме в академичната общност и сред обществеността, благодарение на висококвалифицираните преподаватели. Специалността има стабилен интерес през всичките 50 години.

Арабският език е ключ към сърцето на арабския свят, сподели Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи. Тя добави, че институтът и тя самата многократно са се възползвали от задълбочената експертиза на българските арабисти, за да изгради по-дълбоки отношения и да преодолее културните бари в стремежа за постигане на по-добро разбирателство с арабските нации.

Дипломатическият институт има подписани споразумения с множество свои партньори от арабските държави, сподели Таня Михайлова и изброи някои от тях.

На форума проведе изказване и проф. Йордан Пеев – доайен на българската арабистика и ислямознание, който припомни по какъв начин са били отбелязвани предишни годишнини на катедрата „Арабистика и семитология“. Той подчерта, че за последните 50 години „катедрата е станала истинска кузня на арабисти“. Проф. Пеев заяви, че завършилите ешелона на катедрата се нареждат до тези от арабските и европейските университети.

И фондацията „Проф. Цветан Теофанов“, и аз самият винаги сме работили безкористно за една благородна кауза – да бъдем посланици на арабския език и да информираме българската общественост за арабския принос в човешката цивилизация, да запознаваме хората с арабското културно наследство и съвременните предизвикателства в арабския свят, заключи проф. Цветан Теофанов – председател на фондацията „Проф. Цветан Теофанов“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук